Zakonna – prawdziwa RODZINA

RODZINA –  to jedno krótkie słowo wywołuje w sercu każdego człowieka wiele uczuć, wspomnień. Mówiąc RODZINA często przypominamy sobie dziecinne i młodzieńcze lata, dom, wspólne chodzenie do kościoła i zasiadanie do stołu. Może przypominają nam się również sytuacje trudne, choroba, niepowodzenie. Wszystkie te wspomnienia najczęściej łączy jedna wyjątkowa w całej RODZINIE osoba: Mama. Zawsze obecna, czuwająca, zabiegana o dobro wszystkich.

 

W RODZINIE zakonnej jest podobnie. Matka jest tą osobą, która troszczy się, by misja, jaką Bóg powierzył Zgromadzeniu mogła być wypełniana, a każda siostra wiernie realizowała swoje powołanie.

 

W naszej RODZINIE zakonnej wdzięczność Bogu za posługę Matki wyrażamy szczególnie 26 maja (co oczywiste) oraz w dniu imienin Przełożonej Generalnej, które stają się świętem całego Zgromadzenia.
Nasza obecna Matka s. M. Maksymilla Pliszka obchodzi imieniny 14 sierpnia – w liturgiczne wspomnienie swojego Patrona św. Maksymiliana Kolbe. W tym roku na wspólne świętowanie przyjechały nie tylko  siostry z całej Polski, ale także z zagranicy, a nawet z wikariatu misyjnego – z Boliwii i Peru. Od samego rana dom generalny w Dębicy był pełen radości. O godz. 10: 30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia sprawowana w intencji Solenizantki. Mszy Świętej przewodniczył Wikariusz Biskupi ds. zakonnych w diecezji tarnowskiej ks. dr Zbigniew Krzyszowski. W koncelebrze obecni byli również Księża Proboszczowie dębickich parafii oraz Kapelan domu generalnego ks. dr Andrzej Pękala, który wygłosił okolicznościową homilię. Nie zabrakło w niej odniesień do przeżywanej uroczystości. „Takich to matek powołanie – do Ojca ojców i do Matki matek prowadzić” – przypominał kaznodzieja dodając, że Solenizantka „dla nas jest Przełożoną Generalną, jednak z nami Służebniczką Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej”.

 

Po Eucharystii były wspólne życzenia poprzedzone przygotowaną przez siostry juniorystki refleksją słowno-muzyczną nawiązującą do przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia oraz Jubileuszu Chrztu Polski.
Następnie wszyscy goście udali się na poczęstunek i rekreację, w czasie której siostry dzieliły się wydarzeniami z życia Zgromadzenia związanymi z uczestnictwem i zaangażowaniem poszczególnych sióstr i całych wspólnot w Światowe Dni Młodzieży.

 

Bogu niech będą dzięki za dar Matki oraz czas wspólnego świętowania, w którym zawsze w szczególny sposób doświadczyć można

 

jak dobrze i miło, gdy … siostry mieszkają, modlą się i świętują razem.

 

s. Monika Duda