Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

2 lutego 2016 r., z okazji Dnia Życia Konsekrowanego siostry zakonne, bracia i zakonnicy z całej diecezji tarnowskiej przeszli ulicami Tarnowa. Nie zabrakło również Sióstr Służebniczek, które uczestnicząc w uroczystościach dziękowały za łaski otrzymane w zakończonym w tym dniu Roku Życia Konsekrowanego. Tak obchodzono Dzień Życia Konsekrowanego.

 

Niosąc relikwie świętych i błogosławionych założycieli swoich zgromadzeń i osób zakonnych Osoby konsekrowane wyruszyły w procesji z kościoła księży filipinów do katedry. Podczas drogi odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia i Litania do Wszystkich Świętych.

 

„To wielkie święto dla nas i radość ze spotkania. Dziękujemy za łaski i dary Roku Życia Konsekrowanego” – podkreślali uczestnicy uroczystości.

Przed bazyliką biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił świece. Następnie wszystkie osoby konsekrowane przeszły przez bramę miłosierdzia. W katedrze odbyło się nabożeństwo przygotowane przez alumnów z seminarium ojców redemptorystów z Tuchowa. Najważniejszym punktem obchodów była Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, w czasie której siostry i zakonnicy odnowili śluby zakonne.

Przypominając liczne grono nowych świętych i błogosławionych sióstr i zakonników, biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że ich życie to piękne świadectwa, godne naszej uwagi i naśladowania. Zdaniem biskupa, kanonizacje i beatyfikacje 2015 roku to także szczególnie ważny dar kończącego się Roku Życia Konsekrowanego. „Chciejmy wracać do czytania żywotów świętych i do zapoznawania się z ich drogą ku świętości. Wszyscy potrzebujemy dobrych wzorców i przekonujących przykładów dla siebie. I nie znajdziemy lepszych i bardziej wiarygodnych od tych, którymi są świadectwa życia świętych” – dodał.

Biskup Tarnowski podkreślił też, że święci pokazują nam, iż sposób życia oparty na Ewangelii jest możliwy do przyjęcia i do zrealizowania, że jest on też o wiele bardziej atrakcyjny, celowy i sensowny niż modele promujące życie bez Boga.

Bp Jeż przypomniał, że kończący się Rok Życia Konsekrowanego przechodzi w trwający już Rok Miłosierdzia, zaś w jego owocnym przeżywaniu może nam również pomóc obecność i postawa osób zakonnych.

„Są obok nas i między nami. Swoją modlitwą i pracą ubogacają życie Kościoła i społeczeństwa. Tworzą piękny obraz postawy miłosierdzia, która tak mocno rysuje się w kultywowanych przez nich dziełach. Prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, posługa sakramentalna, dzieło ewangelizacji oraz nieustanna modlitwa, którą otaczają nas chociażby siostry klauzurowe, to konsekwentna realizacja postawy miłosierdzia” – dodał biskup.

W katedrze modlili się także bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski i biskup nominat Leszek Leszkiewicz.
Wikariusz biskupi ds. zakonnych ks. Zbigniew Krzyszowski cieszy się, że w Roku Życia Konsekrowanego odbyło się wiele cennych inicjatyw. „Obok modlitwy o nowe powołania, mieliśmy w diecezji m.in. sympozjum poświęcone osobom konsekrowanym i zjazd sióstr i zakonników, którzy pracują na całym świecie a pochodzą z diecezji tarnowskiej. Wielu z nich po wielu latach odwiedziło Polskę i rodzinne strony” – dodaje kapłan.

Wierni, którzy 2 lutego modlą się w kościołach wspierają także działalność zakonów klauzurowych. W diecezji tarnowskiej są trzy takie zgromadzenia w Starym Sączu, Kończyskach koło Zakliczyna i w Tarnowie.