Z młodymi podczas Synaju w Nowym Sączu – czyli rozstanie z kanapą

W sobotni dzień 26 listopada w Nowym Sączu na nowo można było odczuć atmosferę Światowych Dni Młodzieży. Za sprawą ponad pięciu tysięcy młodzieży z diecezji tarnowskiej, którzy przyjechali na Synaj do Nowego Sącza.  Z młodymi w dziękczynieniu za Światowe Dni Młodzieży włączyły się Służebniczki. Do wspólnej drogi z Dębicy, aby pozostawić po sobie ślad wyruszyły Siostry: s.M.Monika Duda, s.M.Magdalena Malinowska i s.M. Agnieszka Oczkowicz z Domu Macierzystego z wolontariuszami Dobroci, którzy spotykają się od października, tworząc wspólnotę oraz czyniąc dobro w środowisku na wzór Patrona bł. Edmunda Bojanowskiego. Wspólnie pielgrzymowali młodzi spotykający się w Domu Generalnym we wspólnocie Ruchu Czystych Serc. Wspólny wyjazd z Dębicy z parafii św. Jadwigi z duszpasterzami połączył nasze środowiska, do których też dołączyła młodzież z Przecławia,wraz z duszpasterzem i s.M.Katarzyną Dulską  by z młodzieżą rozstawać się z kanap. Młodzieży z Tuchowa towarzyszyła s.M. Barbara Szeliga, a nowosądeckiej s.M. Beata Waszkielewicz.

 

 

 Wspólne spotkanie rozpoczęło się od konferencji ks. Artura Ważnego, który zachęcał aby młodzi byli budowniczymi mostów między ludźmi. Wzywając do świętości zachęcał aby czuwać nad swoim sercem. Będąc budowniczym mostów trzeba jak zachęcał ks. Artur  budować zawsze na Bogu.

 

 

Pięknym świadectwem wiary młodych była wspólna pielgrzymka do kościoła Niepokalanego Poczęcia na najważniejsze spotkanie na naszej Górze Synaj podczas Eucharystii. W pielgrzymce młodych ze świętami wędrował nasz bł. Edmund Bojanowski. Obecny z młodzieżą ks. bp Leszek Leszkiewicz powiedział im że, droga do świętości jest najpiękniejszym śladem jaki możemy po sobie pozostawić. Wymaga jednak ona trzech ważnych rzeczy: podjęcia decyzji, odwagi i pójścia ze świadectwem wiary do innych.

 

 

Po Eucharystii młodzież miała okazję wspólnie integrować się przez zabawę, która prowadził wodzirej Robert. Radości nie było końca.

 

 

Wyjątkowym spotkaniem podczas Synaju była adoracja uwielbienia, kiedy to po zabawie młodzi w ciszy mogli spoglądać na Jezusa, oddawać Jemu całych siebie z radościami i smutkami. Synaj odbył się przed rozpoczęciem adwentowej drogi oczekiwania. Niewątpliwie było to wyjątkowe spotkanie wprowadzając w czas oczekiwania na przyjście Pana.

 

 

Takie spotkania są wspaniałą okazją do wcielania w życie zachęty Papieża Franciszka by budować mosty, schodzić z kanapy, zostawiać po sobie ślad… Ks. Bp Leszek Leszkiewicz duszpasterzom oraz nam Siostrom przekazał zadanie troski, by podczas spotkań w parafiach, domach zakonnych wracać do słów Papieża. Młodych ludzi zachęcał wprost by pytała nas co dziś robić by oddychać Jezusem. Wspólne spotkanie młodzieży, z którą też my jako Siostry Służebniczki spotykamy się było okazją do wspólnej modlitwy, wzajemnego spotkania i świadectwa i zachęty by odkrywać na nowo pozostawione słowa z niezapomnianych Światowych Dni Młodzieży.

 

 

s.M. Katarzyna Szulc