Z młodymi na XXI spotkaniu nad Lednicą

Każdego roku na Polach Lednickich u początku Polski spotykają się młodzi, aby się wspólnie modlić, wyznawać  wiarę i wspólnie uwielbiać Pana także tańcem. Siostry Służebniczki od kilku lat obecne są na Lednickich polach już na kilka dni przez rozpoczęciem spotkania. Posługują w kuchni, służąc młodym, którzy przygotowują pole na spotkanie i dopinaja wszystko na tzw „ostatni guzik”. W przygotowaniach uczestniczyła s.M. Konrada Cisak z poznańskiej wspólnoty wraz z s.Reginą służebniczką wielkopolską. Od wczesnych porannych godzin lednickie pole wypełnia młodzież wraz z opiekunami. Z młodymi pielgrzymowały siostry z Gostynia, Nowego Sącza, Krakowa, Tarnowa, Ciężkowic, Tuchowa, Solca Kujawskiego oraz z Dębicy. Do grupy ponad tysiąca tancerzy dołączyła s.M. Barbara Szeliga z młodzieżą z Tuchowa i Dębicy.

 

Patronką tegorocznego spotkania była Maryja w Tajemnicy Nawiedzenia. Tegoroczne spotkanie prowadziły słowa „Idź i kochaj”. Skąd wzięło się to hasło? Otóż o. Jan Góra rozpisał nam tematy Lednicy na kilka lat do przodu. Na ten rok 2017 zapisał: przyszłość należy do tych, którzy potrafią następnym pokoleniom przekazać motywy życia i nadziei.  
Podczas kazania, biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś przypomniał, że spotkanie odbyło się w wigilię Pięćdziesiątnicy. Odwołał się także do tegorocznego hasła. – Ta noc jest po to, by otworzyć się na doświadczenie miłości Boga. Bóg kocha każdego z nas takiego jakim jest. Miłości się nie kupi, lecz otrzymuje jako dar. Nie będziemy mogli iść i kochać, dopóki sami nie przyjmiemy tej miłości – mówił, odwołując się do Pieśni nad Pieśniami. – Cały świat może wam mówić, że jesteście bez sensu; że znaleźliście się na nim przypadkowo. Tylko nie Bóg. Każde uderzenie tętna w żyłach przypomina mi, że on mnie kocha. Jednym z symboli spotkania jest różaniec, który otrzymał każdy uczestnik.

 

W czasie  Godziny św. Jana Pawła II, kiedy to młodzież modliła się za wstawiennictwem papieża Polaka, abp Wojciech Polak, powtórzył ostatnie wołanie Świętego: «szukałem was, a teraz wy do mnie przyszliście». Jak powiedział Prymas, wspominając inicjatorów Lednicy – Jana Pawła II i o. Jana Górę OP – wołanie Papieża pokazuje, że „człowiek, który spotyka Chrystusa, będzie całe życie szukał i spotykał innych”.
Także i w tym roku nie zabrakło papieskich słów. „Jezus  Chce do Was przyjść i posłać was do braci, abyście dzielili się Jego miłością. Wie, że nie jest to łatwe, dlatego zsyła Wam Ducha Świętego, który napełni Was Jego mocą” – zwrócił się do młodych papież Franciszek, którego wcześniej nagrane przemówienie odtworzono na Polach Lednickich.

 

Tegoroczna Lednica była dla wielu dziękczynieniem za ubiegłoroczne spotkanie młodych w Krakowie. Podczas spotkania często wracano do tamtych chwil i słów Papieża by zejść z kanapy i pozostawić po sobie ślad dobra. Słowa do młodych skierował także Arcybiskup Panamy zapraszając na spotkanie w 2019 roku.

 

s.M. Katarzyna Szulc