Z Białorusi na XXXI Międzynarodowej Parafiadzie 2019

Przygoda trzytygodniowego pobytu w Polsce dla młodzieży z Parafii św. Andrzeja Apostoła z Łyntup na Białorusi rozpoczęła się już w sierpniu 2018 roku, gdyż zajęli I miejsce w Parafiadzie Diecezji Witebskiej. Wówczas otrzymali zaproszenie do udziału w Międzynarodowej Parafiadzie oraz dwutygodniowym wypoczynku nad morzem w Polsce.

Od 23 czerwca 2019 wypoczywali w Łebie, nad morzem wraz z dziećmi i młodzieżą z Białorusi oraz Ukrainy. Wszystkich uczestników było 80 osób (5 drużyn). Podczas obozu mieli możliwość poznać Polskę, język, kulturę i tradycje. Uczestniczyli w wycieczkach na wydmy w Łebie, do Sea Park w Serbsku, muzeum figur woskowych, gdzie mieli okazje zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z najbardziej znanymi gwiazdami świata sportu i filmu. Brali też udział w wielu konkursach, podczas których zajęli wysokie miejsca:

Konkurs: Mam Talent: I miejsce w kategorii wokal; I miejsce w kategorii taniec indywidualny; II miejsce w kategorii taniec drużynowy. Chłopcy z Łyntup II miejsce w konkursie budowle piaskowe; w konkursie wiedzy o Polsce – II miejsce oraz medal brązowy za udział w rozgrywkach sportowych.

Po obozie 7 lipca 2019 młodzież pojechała autokarami do Warszawy, gdzie uczestniczyła w Międzynarodowej Parafiadzie. W tym roku zgromadziła ona 1500 uczestników z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Łotwy, Litwy i Niemiec. Poziom reprezentacji był bardzo wysoki. Przyjechała młodzież ze szkół i klubów sportowych oraz z profesjonalnych szkół teatralnych.

Młodzi z Łyntup wzięli bardzo aktywny udział zarówno w kategorii Teatr, Stadion, Świątynia i we wszystkich byli w pierwszej dziesiątce. Sacrosong – wokal – IV miejsce i wyróżnienie; warcaby – IV miejsce (na 56 uczestników); recytacja wiersza w języku polskim – IX miejsce; teatr – scenka VIII miejsce; bieg na 60 m chłopcy – VI miejsce; bieg na 1000 m – VIII miejsce; skok w dal – X miejsce. Rywalizacja była bardzo duża, w każdej konkurencji, a zwłaszcza sportowych brało udział ponad 60 uczestników[K1] .

Był to czas doświadczenia żywego Kościoła młodych ludzi, wspólnej modlitwy, radości, tańca i zdrowej rywalizacji.

Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz tym, którzy pomogli nam w organizacji tak wspaniałego wypoczynku. Dziękujemy szczególnie p. Marii Kujel – wiceprezes Stowarzyszenia Parafiady oraz Zespołowi Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi.

s. M. Lucyna Wąs