Wybieram niebo – Paradiso Święta Góra 2019

Święta Góra w dniach 25-29 czerwca 2019 roku stała się „katedrą młodych”, którzy przeżywali w tym miejscu Archidiecezjalne Dni Młodzieży Paradiso, inspirowane Światowymi Dniami Młodych. Przybywali na to święte wzgórze od wczesnych godzin rannych wraz z duszpasterzami, siostrami, katechetami lub sami. Gdzie młodzi, tam było dużo radości tej zaczerpniętej od Patronów spotkania św. Filipa Neri i św. Stanisława Kostki, patronów dni młodych. Uczestnicy Paradiso brali  udział w warsztatach, konferencjach, świadectwach, grupach dyskusyjnych, modlitwie, wielbieniu przed Najświętszym Sakramentem, koncertach. Podczas tegorocznego spotkania młodych młodzież mogła zapoznać się z przesłaniem Ikony Amen przygotowanej przez s. M. Terezję Piękoś i młodzież z Danii. W jednym dniu młodzież podczas spotkań w grupie przygotowała papierowe lilie wraz z przesłaniem IKONY, którymi obdarowała mieszkańców Gostynia podczas Eucharystii na zakończenie oktawy Bożego Ciała. W Bazylice wszyscy uczestnicy mogli także poznać projekt “Boże Zbawienie Miłosierdzie Boże” przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, którego autorką była także s.M.  Terezja Piękoś z młodzieżą z Danii.

W ramach wielorakiej propozycji warsztatowej młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, które prowadziły i czuwały nad ich przebiegiem nasze Siostry posługujące w kuchni na Świętej Górze s.M. Danuta Szczepaniak i s. M. Donata Janik. Siostry ze wspólnoty były zaangażowane w spotkanie. Mogłyśmy także korzystać z gościnności i siostrzanej troski, za co z serca dziękujemy s.M. Mieczysławie Pyśkiewicz – przełożonej wspólnoty. Posługę pielęgniarki i dobrego anioła spotkania dla wielu młodych pełniła s.M. Michalina  Biel, na co dzień pracująca w gostyńskim szpitalu.  Od dwóch lat na Dni Młodych Paradiso z południa Polski przyjeżdża z młodzieżą i kapłanami s. Katarzyna Król, której nie zabrakło także w tym roku. Młodzi bardzo aktywnie zaangażowali się w wolontariat wydając m.in. posiłki.

Podczas tegorocznego PARADISO była też okazja wsłuchania się w świadectwa i słowa Pasterzy Kościoła: arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, biskupa Edwarda Dajczaka z Koszalina oraz arcybiskupa Zbigniewa Stankiewicza z Rygi, którzy modlili się z młodzieżą.

Świadectwem miłości i więzi małżeńskiej dzielili się z młodymi małżonkowie Marcin i Monika Gomułkowie prowadzący kanał na YouTube. O historii swojego życia, często trudnego i bolesnego wyśpiewali i podzielili się świadectwem spotkania Chrystusa młodzi z grupy Hope4street oraz Marcin Zieliński. Wieczorem młodzi uczestniczyli w koncertach ewangelizacyjnych  m.in. znanego rapera Tau, zespołu Soudarion oraz Chóru i Orkiestry Jordan.

Spotkanie młodych na Świętej Górze w Gostyniu zgromadziło ponad 500 młodych nie tylko z archidiecezji poznańskiej, ale także kaliskiej i tarnowskiej. Młodzież każdego dnia wyśpiewywała


Jesteśmy tutaj, by oddać Tobie chwałę. Twoje niebo Paradiso, bo tylko twoje niebo Paradiso już na wieki. Być solą ziemi, światłem co świeci, ziarnem co plony wydaje stokrotne, drzewem co rodzi szlachetne owoce. Porwani słowem i przykładem życia Filipa Neri będziemy głosić Ewangelię.

Podczas spotkania mogliśmy doświadczać spotkań z młodymi, którzy w obecnym trudnym, szybkim i bardzo niepewnym świecie szukają Bożych Przewodników, którzy pragną się modlić, którzy poszukują drogi swojego życia. Pod czujnym i miłującym spojrzeniem Maryi – Róży Duchownej mieli okazję na początku wakacji umocnić swoją młodzieńczą wiarę, na nowo wybrać Chrystusa i powierzyć siebie i swoje życie Maryi – bez której, jak mawiał bł. Edmund Bojanowski, trudno byłoby nam żyć na tym świecie.

s. M. Katarzyna Szulc