Wybieram niebo – Paradiso św. Góra 2019

Święta Góra w dniach 25-29 czerwca 2019 roku stała się „katedrą młodych” którzy przeżywali w tym miejscu Archidiecezjalne Dni Młodzieży Paradiso, inspirowane Światowymi Dniami Młodych Młodzież. Przybywali  od wczesnych godzin rannych wraz z duszpasterzami, siostrami, katechetami lub sami na to święte wzgórze. Gdzie młodzi tam było dużo radości tej zaczerpniętej od Patronów spotkania św. Filipa Neri i św. Stanisława Koski, patronów dni młodych. Uczestnicy Paradiso brali  udział w warsztatach, konferencjach, świadectwach, grupach dyskusyjnych, modlitwie, wielbieniu przed Najświętszym Sakramentem, koncertach. Podczas tegorocznego spotkania młodych młodzież mogła zapoznać się z przesłaniem Ikony Amen przygotowanej przez s. M. Terezje Piękoś i młodzież z Dani. W jednym dniu młodzież podczas spotkań w grupie przygotowała papierowe lilie, którymi obdarowała wraz z przesłaniem Ikony mieszkańców Gostynia podczas Eucharystii na zakończenie oktawy Bożego Ciała odbywającej się na św. Górze. W Bazylice wszyscy uczestnicy mogli także poznać projekt Miłosierdzie Boże przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, których autorka była także s.M.  Terezja Piękoś z młodzieżą z Dani.

W ramach wielorakiej propozycji warsztatowej młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, które prowadziły i czuwały nad ich przebiegiem nasze Siostry posługujące w kuchni na św. Górze s.M. Danuta Szczepaniak i s. M. Donata Janik. Siostry ze wspólnoty ze św. Góry poprzez posługę były zaangażowane w spotkanie, mogłyśmy także korzystać z Sióstr gościnności i siostrzanej troski za co z serca dziękujemy s.M. Mieczysławie Pyśkiewicz – przełożonej wspólnoty. Posługę pielęgniarki i dobrego anioła spotkania dla wielu młodych pełniła s.M. Michalina  Biel na co dzień pracująca w gostyńskim szpitalu.  Od dwóch lat na Dni Młodych Paradisno z południa Polski z młodzieżą i kapłanami przyjeżdża s. Katarzyna Król, której nie zabrakło także w tym roku. Młodzież bardzo aktywnie zaangażowała się w wolontariat podczas tych dni, wydając m.in. posiłki.

Podczas tegorocznego spotkania młodzież miała okazję wsłuchiwać się w świadectwa i słowa Pasterzy Kościoła abp Stanislawa Gądeckiego – Arcybiskupa Poznańskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Marak Jędraszewskiego z Krakowa, bp Edward Dajczak z Koszalina oraz abp Zbigniewa Stankiewicza z Rygi, którzy modlili się z młodzieżą. Droga miłości małżeńskiej wskazując na dar więzi świadectwem dzielili się z młodymi małżonkowie Marcin i Monika Gomułkowie prowadzący kanał na yooyube Początek wieczności, o historii swojego życia często trudnego i bolesnego młodzieży wyśpiewali i podzielili się świadectwem spotkania Chrystusa młodzi z grupy HOPE4STREET oraz Marcin Zieliński. Wieczorem uczestnicy spotkania uczestniczyli w koncertach ewangelizacyjnych  m.in. znanego rapera Tau, zespołu Soudarion oraz Chóru i Orkiestry Jordan.

Spotkanie młodych na św. Górze zgromadziło ponad 500 młodych nie tylko z archidiecezji poznańskiej, ale także kaliskiej, tarnowskiej. Młodzież każdego dnia wyśpiewywała


Jesteśmy tutaj by oddać Tobie chwałę. Twoje niebo Paradiso bo tylko twoje niebo Paradioso już na wieki. Być sola ziemi światłem co świeci, ziarnem co plony wydaje stokrotne, drzewem co rodzi szlachetne owoce. Porwani słowem i przykładem    życia Filipa Neri będziemy głosić Ewangelię.

Podczas spotkania mogliśmy doświadczać spotkań z młodymi, którzy w obecnym trudnym, szybkim i bardzo niepewnym świecie szukają Bożych Przewodników, którzy pragną się modlić, którzy poszukują drogi swojego życia. Pod czujnym i miłującym spojrzeniem Maryi Róży Duchownej mieli okazję na początku wakacji umocnić swoja młodzieńcza wiarę, na nowo wybrać Chrystusa i powierzyć siebie i swoje życie Maryi – bez, której jak mawiał bł. Edmund Bojanowski trudno było by nam żyć na tym świecie.

s.M. Katarzyna Szulc