Wikariat Misyjny w 20. rocznicę beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego

22-06-2019 | Echo z misji

„Co za cudowne zrządzenie Opatrzności” 

(E. Bojanowski, Dz 07.06.1855).

Obchodząc w tym roku 20. rocznicę beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego, trudno nie wyrazić wdzięczności Bożej Opatrzności za błogosławieństwo i opiekę nad tą częścią Zgromadzenia, którą jest Wikariat Misyjny w Boliwii.

25 marca 1982 roku pięć pierwszych sióstr służebniczek dębickich stanęło na boliwijskiej ziemi i w miejscowości Tupiza rozpoczęło posługę tutejszemu Kościołowi według charyzmatu błogosławionego Edmunda. Były to siostry: s. M. Erazma Młyniec, s. M. Petronela Hołysz, s. M. Chryzanta Przepióra, s. M. Żanetta Macura i s. M. Benedykta Lachowicz. Dzięki łasce Bożej i poprzez świadectwo sióstr do Zgromadzenia zgłaszały się rodzime kandydatki, a do pierwszych sióstr misjonarek dołączały kolejne siostry z Polski. I tak powoli charyzmat był zaszczepiany w innych miejscowościach w Boliwii, gdzie siostry zakładały nowe wspólnoty. Dziś obchodząc rocznicę beatyfikacji ze szczerą wdzięcznością parafrazujemy słowa naszego O. Założyciela: 

Z całego serca westchnąłem na podziękowanie Panu Bogu”

(E. Bojanowski Dz. 18.09.1854)

W obecnej chwili do Wikariatu Misyjnego pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus należy  37 sióstr posługujących w 7 wspólnotach w Boliwii i w Tacna (Peru). Za naszym Ojcem  Założycielem ufamy, że „Bóg miłosierny dotąd nas nie opuszczał, może i teraz raczy się zmiłować” (Dz. 07.05.1855). Dziękujemy za modlitwę w naszych intencjach i wszelką  pomoc nam okazywaną.

Wśród dzieł prowadzonych w Boliwii w zakresie troski o wychowanie, które było podstawowym staraniem Bł. Edmunda są m.in; prowadzone przez nas ochronki i szkoła im Bł. Edmunda Bojanowskiego w Cochabamba. Przekazujemy krótką relację z obchodów Dnia Szkoły i Dnia Ochronki połączonych w obecnym roku z 20. rocznicą beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego.

„Obchodzona w obecnym roku 32. rocznica powstania szkoły przebiegała pod hasłem: „Edmund Bojanowski, człowiek serdecznie dobry”. Rocznica była okazją do wspomnienia „Założycielki” szkoły + s. M. Joeli Mleczko i s. M. Agnelli Grzenia jako wychowawczyni pierwszej grupy przedszkolaków w 1987 roku. W tegorocznych obchodach towarzyszyła nam także s. M. Erazma Młyniec, jedna z pierwszych sióstr, które na ziemię boliwijską „przewiozły” charyzmat bł. Edmunda, Patrona szkoły.

Tegoroczne święto poprzedzone było nowenną, w której uczestniczyła młodzież i dzieci ze szkoły wraz z nauczycielami. Modlono się w różnych intencjach przez wstawiennictwo bł. Edmunda. Była też pogadanka dla nauczycieli na temat: „Bł. Edmund, Bojanowski przykładem wychowawcy”.

W przeddzień święta nie zabrakło tradycyjnej „boliwijskiej” wieczornicy, podczas której dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice zaprezentowali wielorakie tańce narodowe. Występy te zostały uświetnione pokazami szkolnej orkiestry im. Bł. Edmunda.

Centralnym punktem obchodów była Eucharystia ku czci Bł Edmunda – w intencji dziękczynnej za dar Jego beatyfikacji i patronowania szkole. Mszę św. poprzedziła procesja przez ulice naszej dzielnicy przy udziale orkiestry szkolnej.

Należy też nadmienić, że w program tegorocznego nauczania w szkole i spotkań wychowawczych z rodzicami został wpisany cykl zagadnień poznawczych dotyczących postaci bł. Edmunda, jego dzieła i duchowości. Jego wstawiennictwu polecamy to dzieło wychowawcze.

s. M. Miriam Camargo