WIESZ, ŻE CIĘ KOCHAM – XXIII Spotkanie Młodych nad Lednicą

Dwadzieścia trzy lata temu odbyło się pierwsze spotkanie nad Lednicą – garstka ludzi, głównie studenci z Poznania i znajomi. Byłam wtedy siedemnastoletnią dziewczyną i miałam to szczęście być pośród tej garstki młodych. I nikt wtedy nie myślał, że będzie to „największa katedra świata” pełna młodzieży z całej Polski i nie tylko. Najpierw była myśl śp. O. Jana Góry – charyzmatycznego Dominikanina, o tym by w miejscu Chrztu Polski, zgromadzić młodych na modlitwie. Potem pojawiła się Ryba czyli Brama Trzeciego Tysiąclecia, a wszystko rodziło się krok po kroku, z roku na rok, na modlitwie i na rozmowach… Choćby ze św. Janem Pawłem II, no i oczywiście z młodymi. Ojciec Święty Jan Paweł II na Lednicy był zawsze obecny w swoim słowie, które do nich kierował, czy w samolocie nad głowami uczestników. Te spotkania zaczęły zmieniać życie młodych, którzy w tym szczególnym miejscu umacniali swoja wiarę i dokonywali życiowych wyborów. Młodzi, zawsze obdarowani symbolami danego spotkania, wracali do domów z nadzieją, że rok szybko minie i w pierwszą sobotę czerwca wyruszą nad Lednickie Pola. Z roku na rok Lednica stawała się miejscem spotkania tysięcy młodych ludzi z ich Pasterzami. I zawsze w łączności z Kościołem. Potem powstał dom rekolekcyjny, gdzie przez formację Lednica mogła trwać przez cały rok. Spotkanie nad jeziorem lednickim to właściwie jeden dzień w roku, ale żeby mogło się odbyć potrzeba mądrej organizacji i rąk wielu wolontariuszy, którzy wkładają w to nie tylko ręce, ale przede wszystkim swoje serca. To dzieło wspólnoty Lednica 2000 założonej przez Ojca Jana Górę. W 2013 roku podczas spotkania na Polach Lednickich, podejmując temat OJCIEC, młodzi mogli zapoznać się z sylwetką bł. Edmunda Bojanowskiego – Założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP. Od tego czasu Siostry Służebniczki co roku włączają się organizację spotkań. To czas tygodniowej modlitwy i pracy z młodymi. Przez kilka lat s.M Regina Olbrycht – służebniczka wielkopolska z Lubonia i s.M. Konrada Cisak – służebniczka dębicka z Poznania, między innymi posługiwały w kuchni. W tym roku dane mi było dołączyć do tej wspólnoty i tak, jak uczył mnie bł. Edmund, podjęłam wezwanie do bycia z ludem i pośród ludu, a maturzyści, studenci i młodzież pracująca to właśnie młody lud. Łączyła nas codzienna modlitwa, praca i przesłanie śp. o. Jana Góry – „Rób rzeczy szalone, z Bogiem Ci się uda”. Oprócz modlitwy i pracy był to też czas rozmów na tematy różne, ale przede wszystkim głównie te, tyczące się wiary i Kościoła.

Pośród nas nastała ogromna radość, kiedy wreszcie, na kilka dni przed spotkaniem, na niebie pojawiało się słońce, które zaczęło ogrzewać mokre od deszczu lednickie pola. W sobotę, od wczesnych godzin rannych oczekiwaliśmy młodych pielgrzymów z całej Polski, a wśród nich naszych Sióstr, które wraz z nimi z różnych miejsc przyjechały nad Lednicę: i tak: z Gostynia s.M. Ewelina Kozak, z Żabna s.M. Agata Kołek, z Krakowa s.M. Karolina Dobosz i s.M. Monika Mendyka, z Lublina s.M. Adamina Chmura, z Dębicy s.M. Beata Popieluch, s.M. Małgorzata Łacna i s.M. Benicja Kiełbus, a z Tuchowa z tancerzami s.M. Barbara Szeliga. Od początku dnia z młodymi pod Bramą Rybą byli ledniccy duszpasterze: o. Wojciech Prus OP i o. Mateusz Kosior OP, którzy po śmierci o. Jana Góry odpowiadają za dzieło Lednicy. Nawiązując do odbywającej się 40 lat temu pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski Prymas Polski Abp Wojciech Polak powitał młodych słowami, które Jan Paweł II wypowiedział przed czterdziestoma laty po wylądowaniu na ziemi gnieźnieńskiej: Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat”, a abp Polak mówił: „I ja witam was wszystkich, wszystkich ochrzczonych, którzy gromadzicie się pod Rybą w imię Jezusa Chrystusa. Jan Paweł II przybył do nas wtedy, by powiedzieć nam o mocy Ducha Świętego i jednocześnie – co stanowiło główny temat pielgrzymki – dodał «ciesz się Matko Polsko». Ja też w tym duchu cieszę się każdą i każdym z was, którzy przybyliście do źródeł chrzcielnych Polski, by zaczerpnąć siły i uwierzyć w miłość Jezusa, która jest większa niż grzech”.

Podczas tegorocznego spotkania zebrane na Polach siostry zakonne otrzymały kaganki, aby być światłem dla młodych i by trwać w modlitwie za Kościół. W procesji siostry przeszły pod Bramę Ryby, gdzie Prymas Polski modląc się nad Siostrami posłał nas do sektorów, aby w geście miłości przytulić młodych i wskazać im, że Bóg ich zaprasza i powołuje jak Mateusza Celnika. Jednym z najbardziej wzruszających momentów tegorocznego spotkania była modlitwa młodych za księży. W geście błogosławieństwa, młodzi prosili za kapłanów, którzy w stułach uklękli na ziemi pośród młodych, ale też tych wszystkich księży, którzy szczególnie teraz, w godzinie próby dla Kościoła w Polsce, potrzebują wsparcia.  „Panie daj naszym kapłanom współczujące serca i naucz ich tak patrzeć na drugiego człowieka, jak Ty na niego patrzysz” – modlili się młodzi, dopowiadając, że bardzo potrzebują świętych kapłanów i o takich kapłanów proszą.

Lednica jest pełna symboli, a podczas tegorocznego spotkania młodzi otrzymali pieczęć – symbol Ducha Świętego i specjalny rachunek sumienia.

Około godziny 20.20 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczący KEP. „Miłość Chrystusa stoi u początków i dyktuje wszystkie inne rodzaje miłości i nad nimi czuwa” – mówił do młodych. Po Eucharystii, jak pragnął o. Jan Góra, na Lednicy rozpoczęła się Godzina św. Jana Pawła II, podczas której młodzi modlili się litanią za Jego wstawiennictwem. Młodzież mogła wysłuchać także przesłania papieża Franciszka, który zachęcał młodych, by uważnie słuchali głosu Chrystusa:

Niech chwile przeżywane w polskiej Panamie, jak nazywacie w tych dniach Lednicę, przenika entuzjazm waszej wiary, modlitwy, radości i wspólnego świętowania. Zabierzcie ze sobą w drogę to, co otrzymacie w darze: pieczęć – symbol więzi z Duchem Świętym oraz specjalny rachunek sumienia, oparty na treści obrazu Caravaggia „Powołanie świętego Mateusza”. Pamiętajcie, że przeobrażenie się grzesznika w świętego, jak w życiu celnika z Kafarnaum, jest możliwe. Niech was prowadzi entuzjazm nawróconego serca, a Bóg niech wam błogosławi. Ogarniam Was moją modlitwą.

Do północy na Polach Lednickich trwała modlitwa śpiewem, tańcem oraz adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona wyborem Chrystusa, którego tekst napisał o.Jan Góra, a który przeczytał bp nominat Szymon Stułkowski. Jak co roku spotkanie zakończyło się przejściem wszystkich uczestników przez Bramę Rybę.

Spotkania na Lednicy są wyjątkowe, pełne nie tylko wzruszeń, ale też głębokie w przeżycia. Każdego dnia dziękuję Bogu za charyzmat służby młodym, jaki ukazał nam o. Jan Góra. Dla niego inspiracją była Ewangelia i przesłanie św. Jana Pawła II. Zdaje się, że dziś młodzi tak bardzo potrzebują odkrycia nauczania Świętego Papieża, którzy szukał młodych, słuchał ich i stawiał ewangeliczne wymagania.

Kolejna Lednica odbędzie się 6 czerwca 2020 roku, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Pewnie On będzie szczególnym Patronem tego spotkania, na które my Siostry Służebniczki też już czekamy.

s. M. Katarzyna Szulc