Wakacyjne pielgrzymowanie dzieci z Zakopanego

Czas wakacji to czas wypoczynku dla wielu ludzi, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

 
W tym roku, czas wypoczynku dla dzieci z parafialnej świetlicy w Zakopanem, był czasem pielgrzymowania po naszej Ojczyźnie, gdzie odkrywane były zakątki pięknych miejsc, które pobudzały do refleksji i modlitwy.

 
Wyjechaliśmy z Zakopanego bardzo wcześnie rano, grupa liczyła 28 osób wraz z wychowawcami. Wyjazd zaplanowano zaraz po zakończonym roku szkolnym.

 

Na początku było spotkanie z Matką Bożą Częstochowską trzymającą w ramionach dzieciątko Jezus. Gromadzący się wszędzie pielgrzymi, to dowód na to, że wszyscy kochają Matkę Bożą Jasnogórską i chcą prosić Ją pomoc i wstawiennictwo. Przebywając w tym cudownym miejscu dzieci, mogły zapoznać się z historią, wzmocnić swoją wiarę a przede wszystkim być blisko Matki Bożej, gdzie corocznie przybywają miliony Polaków.

 
Nasza dalsza droga związana była dalej ze szczególnym miejscem, gdzie pielgrzymują Polacy z całej Polski – Święta Góra w Gostyniu. Spotkanie z Matką Bożą w Jej cudownym Wizerunku a także sam klasztor Księży Filipinów był dla dzieci dużym przeżyciem i przypomnieniem, gdzie został uzdrowiony bł. Edmund Bojanowski, i gdzie na własne oczy, mogły zobaczyć wotum – Oko Opatrzności – podarowane przez Matkę Edmunda w dowód wdzięczności za cudowne uzdrowienie syna.

 
Dalej nasze wędrowanie zdążało szlakiem poznawania początków chrześcijaństwa, szczególnie w tym roku kiedy Polska obchodzi 1050 chrztu Polski. Zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Dzieci mogły się pomodlić i zwiedzić Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha. Odwiedziliśmy beż Biskupin i Wrocław. Nowo poznane miejsca pozostawiły w młodych sercach niezapomniane duchowe przeżycia i wspomnienia, do których będą wracać pamięcią w życiu i na lekcjach historii.
Z modlitwą na ustach i wdzięcznością w sercu Bogu i innym ludziom, którzy pomogli zrealizować nasze pielgrzymowanie wróciliśmy do Zakopanego radośnie śpiewając.

 

s. M. Ewa Machaj