W trosce o wychowanie w ramach Tygodnia wychowania

11-10-2016 | W trosce o wychowanie

W trosce o wychowanie młodego pokolenia oraz tworzenie więzi wielopokoleniowych nasze Zgromadzenie włącza się prowadzone w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki zajęcia na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie pracuje s. M. Loyola Opiela. Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym, szkół podstawowych, liceów oraz dla seniorów. Głównym organizatorem tegorocznej edycji był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Festiwal współorganizuje 41 instytucji, w tym wszystkie akademickie uczelnie Lublina. Pod hasłem „Nauka źródłem inspiracji” przygotowano bezpłatne pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, koncerty i wykłady dla wszystkich grup wiekowych.

 

 

W realizacji projektu pod opieką s. M. Loyoli  Opiela, jako współprowadzący brała udział grupa dzieci i młodzieży wraz z wychowawcami ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej im. Bł. Edmunda Bojanowskiego, prowadzonej przez parafię archikatedralną w Lublinie.

 

 

Nauka nieustannie inspiruje pedagogikę do działania na rzecz dobra dzieci i troski o ich integralny rozwój. Podczas zajęć wychowankowie zaprezentowali nagrany przez siebie film o recyklingu, który był okazją  do przygotowania i udekorowania domku dla zużytych baterii. W ramach wszystkich zajęć w całej grupie i w zespołach została zwrócona uwaga na inspirującą rolę nauki do pomysłów skonstruowania przedmiotów bądź realizowanych czynności badawczych i artystycznych. Zajęcia były okazją do zdobycia nowej wiedzy, a także dobrej zabawy podczas zajęć warsztatowych. Zarówno dzieci i młodzież, które przybyły na zajęcia, zadowolone wróciły do swoich przedszkoli, szkół czy świetlic.

 

 

Troska o wychowanie dzieci i młodzieży przekazana nam przez bł. Edmunda Bojanowskiego inspiruje nas, Siostry, do nieustannego poszukiwania sposobu, jak chronić przed niebezpieczeństwami, a także jak wskazywać na dobre wykorzystanie czasu wolnego. Taki był zamiar, aby zajęcia, jak te, które odbyły się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim promowały wśród młodzieży wybór dobrych gier planszowych, warsztat robienia dekoracji z balonów, a także przygotowanie gier planszowych dla młodszego rodzeństwa.

 

s.M. Katarzyna Szulc