Tupiza

16-04-2016 | Placówki misyjne

Niewielka miejscowość położona na południu Boliwii, nieopodal granicy z Argentyną, otoczona pięknymi, czerwonymi górami, rozległymi wzgórzami i kanionami. To właśnie tutaj w 1982 roku pięć polskich Sióstr Służebniczek rozpoczęło posługę wśród tamtejszych Indian (głównie Keczua i Ajmara), stając się darem Zgromadzenia dla Kościoła boliwijskiego.

 

Siostry z radością i w prostocie serca zaangażowały się w pracę duszpasterską podejmując posługę w katechizacji, w szpitalu, w kancelarii parafialnej i zakrystii, jako organistki,  a także odwiedzając osoby starsze i chore w domach. Siostry zatroszczyły się także o dziewczęta mieszkające na co dzień w odległych wioskach zakładając dla nich internat, przez co umożliwiły im podjęcie systematycznej nauki.

 

Trudna sytuacja ekonomiczna Boliwii sprawia, że ludność zmaga się z ogromną nietrwałością małżeństw i rodzin, czego ofiarami są głównie dzieci. Dużym problemem jest brak troski o edukację i wychowanie najmłodszych. Naprzeciw tym problemom wyszły nasze siostry misjonarki zakładając w Tupizie (Tupiza – Hogar) Dom Dziecka „Maria Inmaculada”. Do domu dziecka trafiają dzieci pomiędzy 10 a 12 rokiem życia, a nawet w wieku przedszkolnym. Aktualnie opiekę nad dziećmi sprawują trzy siostry pochodzenia boliwijskiego.

 

Rodzime powołania są do dziś naszą wielka radością, dlatego też  dom w Tupizie  był  przez kilka lat miejscem formacji nowych kandydatek do Zgromadzenia.