Spotkanie świąteczne w Łyntupach na Białorusi

10 stycznia 2018 r. w parafialnym Oratorium w Łyntupach na Białorusi odbyło się spotkanie świąteczne. Uczestniczyło w nim 60 osób, w tym dzieci przychodzące tutaj na zajęcia, ministranci, dziewczęta, które śpiewają w chórze parafialnym oraz wolontariusze. Na rozpoczęcie była krótka katecheza z wyjaśnieniem znaczenia przeżywanej uroczystości oraz zwyczaju dzielenia się opłatkiem.

 

Warto dodać, że Oratorium jest miejscem spotkań dla wszystkich dzieci mieszkających w Łyntupach i wiosce Polesie, a więc nie tylko pochodzących z rodzin katolickich, ale także prawosławnych czy starowierców. Takie spotkanie dało możliwość wspólnego oddania chwały Bogu w Tajemnicy Bożego Narodzenia, a także było okazją do poznania katolickich tradycji i zwyczajów świątecznych. Dlatego rozpoczęło się od przeczytania fragmentu Pisma Św. o Bożym Narodzeniu i wspólnego odmówienia modlitwy „Ojcze nasz”. Potem dzieci dzieliły się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia.

 

Obecność wolontariuszy stała się wyjątkową okazją do wyrażenia przez dzieci serdecznych życzeń oraz słów wdzięczności za ich bezinteresowną pracę w Oratorium. Dzieci dziękowały za ich wielkie serce i troskę, którą podejmują dla nich ofiarowując swój wolny czas.

 

Nie zabrakło śpiewu kolęd i poczęstunku. Dobrze było razem we wspólnocie oratoryjnej usiąść za suto zastawionym stołem, wspólnie świętować i cieszyć się wzajemną obecnością.

 

s. M. Lucyna Wąs