Relikwie bł. Edmunda w Katedrze w Saratowie

 29 czerwca 2018 roku, w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w diecezji rzymskokatolickiej św. Klemensa w Saratowie odbyła się uroczystość poświęcenia nowego ołtarza, ambony i chrzcielnicy. Wcześniej ołtarzowa część kościoła została całkowicie odnowiona, gdyż dotychczasowy wystrój prezbiterium był niekompletny. Mszy św. przewodniczył ks. bp. Klemens Pikkiel, który dokonał również poświęcenia ołtarza. Pod mensą umieszczono relikwie św. Piotra i Pawła, patronów katedry, św. Klemensa Rzymskiego, papieża i męczennika, patrona diecezji saratowskiej, św. Cyryla apostoła Słowian oraz niektórych Założycieli Kongregacji. których członkowie przyczynili się do odrodzenia struktur Kościoła Katolickiego, po prześladowaniach w XX wieku. Wśród nich relikwie naszego Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego.

 

Znamienna jest również zbieżność dat, gdyż pierwsze siostry przyjechały do Oreburga 29 czerwca uroczystość Św. Piotra i Pawła. 

 

Oprócz kapłanów, parafian i delegacji z diecezji w uroczystości wzięli udział prawosławny arcybiskup Longin, pastor ewangelicki i przedstawiciel administracji okręgu.

 

W odnowionym prezbiterium znajduje się  kopia fresku zdobiącego starożytną bazylikę św. Klemensa w Rzymie, św Piotr i Paweł, polichromię dopełniają wizerunki świętego Klemensa i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Autorem nowego wystroju prezbiterium jest artysta, który projektował i ozdabiał kaplicę w domu zakonnym sióstr w Orenburgu.

 

Cieszymy się i mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszej Uroczystości będzie wzrastał kult bł. Edmunda, a Ojciec Założyciel  będzie wypraszał łaski tym, którzy będą się zwracać o Jego pomoc.

 

s. Marta