Przez Internet czy na żywo? – warsztaty młodzieży na Białorusi

27 października 2018 młodzież z Łyntup uczestniczyła w trzydniowym wyjeździe formacyjno – rekreacyjnym do Witebska. Młodzież została zaproszona  przez pracujące tam siostry służebniczki: s. Antonię i s. Marzenę. Młodzi uczestniczyli w spotkaniach formacyjnych na temat komunikacji internetowej.

Porozumiewanie się przez Internet jest specyficzną formą kontaktu między ludźmi, dlatego była to dobra okazja, aby zapoznać się z niebezpieczeństwami, jakie niesie posługiwanie się TYLKO komunikacją internetową. Jest ona prawie całkowicie pozbawiona możliwości przekazywania i odbierania informacji na płaszczyźnie emocjonalnej, dlatego istnieje wiele przeszkód, które mogą utrudniać właściwe zrozumienie słów drugiej osoby.

Ponadto chłopcy uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego odkrywali na nowo jak wielkim darem i zaszczytem jest posługa ministrancka. Poznawali liturgię, jej poszczególne etapy, by z większym zrozumieniem wykonywać ją przy ołtarzu.

Młodzież miała okazję zobaczyć w witebskim kinie film w formacie 3D oraz poznać nowych przyjaciół ze świetlicy prowadzonej przez s. Marzenę przy kościele Św. Antoniego. Nie zabrakło wspólnych gier, śpiewu i tańców.

Młodzi ludzie byli wdzięczni Siostrom ze wspólnoty w Witebsku za zaproszenie, a także umożliwienie spędzenia kilku dni jesiennych wakacji w tak miłej i serdecznej atmosferze.

s. M Lucyna Wąs

 


Pliki do pobrania: