Opatrzność Boża sprawiła, że to właśnie nam zostały podarowane te dni i ci ludzie

Do Koszalina przyjechałyśmy już 8 lipca 2018r., w niedzielę zgodnie  z życzeniem organizatorów, by odpowiednio przygotować się do tego w czym miałyśmy uczestniczyć. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Centrum Formacyjno-edukacyjnym przy koszalińskim seminarium duchownym.

 

Dwa dni później miała się zacząć piękna przygoda – obóz stypendystów-studentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 

Opatrzność Boża sprawiła, że to właśnie nam zostały podarowane te dni i ci ludzie.

 

O Fundacji wiedziałam tylko tyle, że „wspiera materialnie uzdolnioną młodzież z małych miejscowości i uboższych rodzin” tymczasem okazało się, że to tylko jeden bardzo mały wycinek tej wspaniałej rzeczywistości jaka kryje się za tym dziełem. Idea stworzenia Fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Rok później, z inicjatywy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, do życia została powołana Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jako organizacja, której działalność ma na celu upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

 

W 2001 roku Fundacja zorganizowała dla stypendystów pierwszy obóz formacyjno-integracyjny. Odbył się on w pięciu miastach: Ełku, Kołobrzegu, Przemyślu, Serpelicach nad Bugiem oraz Świętej Katarzynie. Wówczas stypendia otrzymywało 500 młodych ludzi z 5 diecezji: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej. Po kilku latach, w 2007 roku, formuła obozu uległa zmianie. Jeden obóz podzielono na dwa według kategorii wiekowej: jeden dla gimnazjalistów i licealistów, a drugi dla studentów. Rok później zorganizowano jeszcze jeden obóz – dla maturzystów. Od tamtej pory każdego roku w okresie wakacyjnym organizowane są trzy obozy łącznie dla około 2300 stypendystów z całej Polski.

 

W tym roku obóz w Koszalinie zgromadził ponad 600 młodych ludzi – studentów zakwaterowanych w trzech ośrodkach. Kadrę w każdym z tych miejsc stanowiło dwóch kapłanów oraz siostry od 3 do 4 z różnych zgromadzeń.  Służebniczki dębickie reprezentowały: s. Adamina Chmura i s. Barbara Żydek. „Koszalin – serce Pomorza” takie hasło towarzyszyło temu, co się tam działo.

 

10 lipca zjeżdżali się młodzi, by następnego dnia uczestniczyć w uroczystej inauguracji obozu, którą Eucharystią w Parafii św. Ducha w Koszalinie rozpoczął pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. bp Edward Dajczak. Od samego początku czułam bardzo mocno duchową obecność św.Jana Pawła II. Nie przypuszczałam, że będzie tu tyle śladów Jego nauczania. W treściach, które towarzyszyły nam podczas tych dni powracaliśmy do Dekalogu – pielgrzymki papieskiej z roku 1991 . Program tych niezwykłych dni obfitował w ciekawe spotkania: Msza św. w kołobrzeskiej konkatedrze pod przewodnictwem kardynała Kazimierza  Nycza, pielgrzymka do Skatusza – diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Matki zranionej miłości i naszej nadziei, gdzie dzień skupienia przeprowadził ks. Bp Edward Dajczak, pobyt na Górze Chełmskiej w sanktuarium Matki Bożej po trzykroć przedziwnej i wreszcie Koncert Uwielbienia na zakończenie pobytu w kościele św.Ducha. Obóz zakończył się 16 lipca.

 

Urzekające było świadectwo tych młodych ludzi pełnych kultury, radości i bardzo otwartych na to wszystko, co się działo, na siebie nawzajem. To rzeczywiście „żywy pomnik” św. Jana Pawła II.

 

Dziękujemy Bogu i naszym Przełożonym za możliwości uczestniczenia i posługi w tym pięknym dziele. Teraz już wiem, że Fundacja to przede wszystkim wspólnota i formacja, wsparcie adresowane do konkretnego człowieka, który decyduje się budować swoje życie na trwałym fundamencie wiary, nadziei i miłości z odwagą wchodząc na drogę na którą zapraszał kiedyś młodych św. Jan Paweł II, gdy mówił: „ Musicie od siebie wymagać nawet, gdyby inni od was nie wymagali…” Musimy szukać takich ludzi i mówić im o tym dziele, bo w nich jest  „nadzieja i wiosna Kościoła”.

 

s. Barbara Żydek i s. Adamina Chmura