Nowa Ewangelizacja przy blokach Parafii Św. Antoniego we Witebsku na Białorusi

Papież Franciszek mówiąc o Nowej Ewangelizacji wychodzi z założenia, że duchowni muszą wyjść naprzeciw ludziom, którzy nie znają jeszcze Chrystusa i tych którzy  odeszli od Kościoła. I to w znaczeniu dosłownym – wyjść na ulice i spotykać się z ludźmi. Kościół nie może się zamykać, bo stanie się “paranoiczny, autystyczny”.

 

Wsłuchując się w głos Papierza Franciszka 18 czerwca 2018 roku o godz 19.00 przy bloku w którym mieszkają nasze Siostry Służebniczki BDNP – s. Marzena Wielgus i s. Antonia Tarnowska – odbyło się wspaniałe spotkanie dla wszystkich dzieci mieszkających na tym terenie.

Dzień wcześniej zostały rozwieszone zaproszenia z informacją o czekających na dzieci atrakcjach.

 

Spotkanie rozpoczęto puszczaniem mydlanych baniek podczas których dzieci  starały się je schwytać i miały z tego wielką frajdę. Po stworzeniu miłej atmosfery dzieci z koła teatralnego działającego przy świetlicy parafii Św Antoniego pokazały przedstawienie – bajkę. Dzieci swoją wspaniałą grą aktorską przekazały wszystkim oglądającym ewangeliczne treści takie jak:  że jest Bóg, który kocha wszystkich ludzi, że ofiarował każdemu wielki dar życia. Dzieci przekonywały o tym, że warto być dobrym,  przebaczać i modlić się. Ukazały także wzór św. Antoniego, jako świętego, który jest blisko Boga w niebie i blisko każdego, kto zwraca się do niego o pomoc w odnalezieniu miłości, przebaczenia i drogi do Boga. Dzieci otrzymały wielkie brawa.

 

Następnym punktem programu były konkursy w których dzieci wzięły udział bardzo chętnie. Nie zabrakło cukierków i kolorowych balonów. Spotkanie zorganizowała s.Marzena Wielgus.

 

Świetlica parafialna w Witebsku gromadzi wszystkie dzieci, nie tylko z rodzin katolickich. Jest miejscem, gdzie dzieci spędzają wolny czas, uczestniczą w różnych kołach zainteresowań. Rodzice niektórych z tych dzieci są osobami niewierzącymi, niektórzy są prawosławni, niektórzy starowiercy. Z tej przyczyny wiele z nich nie przychodzi do Kościoła Parafialnego oraz na organizowane tam spotkania, takie jak: festyny parafialne, odpusty podczas których także ich dzieci pokazują swoje talenty.

 

Takie spotkanie przy bloku stało się wyjątkową okazją, by Rodzice zobaczyli jak mają utalentowane dzieci. Była to wspaniała okazja do wzajemnego poznania, ubogacenia i przekazania najważniejszej prawdy, że Bóg jest Miłością.

 

Nie ukrywam mojego wzruszenia. Z całego serca dziękuję Bogu za możliwość uczestniczenia w Nowej Ewangelizacji – tej wyjątkowej łaski doświadczenia Bożego działania przy bloku naszych Sióstr.

 

s.Lucyna Wąs SBDNP