Nauka – między tradycją a współczesnością

 

Bł. Edmund Bojanowski z misją wychowania i zabawami na Lubelskim Festiwalu Nauki.

 

W dniach 24-30 września w Lublinie trwa XIV Lubelski Festiwal Nauki. Głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu, którego  hasło brzmi Nauka – między tradycją a współczesnością, był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W przebieg festiwalu  zaangażowane zostały wszystkie uczelnie oraz liczne środowiska naukowe i kulturalne Lublina oraz Lubelszczyzny. Jedną z osób włączających się w projekty była nasza współsiostra  s.  dr hab. Loyola Maria Opiela, pracująca w Instytucie Pedagogiki Katolickiego Uniwerstetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Przygotowała cztery projekty adresowane do dzieci przedszkolnych, szkoły podstawowej, młodzieży ponadgimnazjalnej oraz seniorów. Projekty zostały zaprezentowane 27 września 2017 r.

  • W zdrowym ciele zdrowy duch – zabawy z przesłaniem przeszłości
  • Gry i zabawy naszych dziadków – dobra zabawa na dziś
  • Muzyka dobra na wszystko dla każdego pokolenia
  • Tańce i piosenki poszerzające horyzonty – adresatami tego projekt w formie warsztatów była młodzież gimnazjalna i licealna.

 

Dla przekazu idei projektów wykorzystano prezentacje multimedialne, odpowiednio dobrane dawne stroje, piosenki, rekwizyty i wybrane z Kompendium edukacyjnego Edmunda Bojanowskiego pod redakcją s. Loyoli pieśni i opisy tańców, obrzędów, przygotowane przez doktorantów i wychowanków placówki opiekuńczo wychowawczej im bł. Edmunda Bojanowskiego w Lublinie. Piosnki, zabawy zapisane przez bł. Edmunda zostały zaprezentowane przez prowadzących w dawnej wersji, połączone ze śpiewem i tańcem ujętymi w obrzędowej formie.

 

W zajęciach uczestniczyły dzieci z dwóch przedszkoli, szkól podstawowych i LO oraz seniorzy z Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie i Stowarzyszenia bł. Edmunda Bojanowskiego z parafii katedralnej z Lublina. Spotkanie wielopokoleniowe było okazją do integracji. Dzieci miały okazję poznać zabawy z dawnych lat przekazane nam przez bł. Edmunda Bojanowskiego. Most między tradycją i współczesnością zbudowany został przez radość wspólnej zabawy, integracji oraz doświadczenia nowych form zabawy w grupie. Wychowankowie świetlicy wraz z wychowawcami zaprezentowały zabawy z dawnych lat a wodzirej przebrany za bł. Edmunda Bojanowskiego uczył zabaw i bawił się z wszystkimi uczestnikami. Festiwal Nauki był kolejną okazją by ukazywać nie tylko uczestnikom, ale nauczycielom, wychowawcom sylwetki bł. Edmunda Bojanowskiego i jego pedagogiczne przesłanie integralnego wychowania. W przeprowadzenie projektu oprócz doktorantów, Placówki opiekuńczo – wychowawczej bł. Edmunda Bojanowskiego włączyły się nasze postulantki.

 

s.M. Katarzyna Szulc