Na pielgrzymim szlaku … Obudź nas do wiary, Matko!

W dniach 16-21 lipca odbyła się 41. Piesza Pielgrzymka Skałeczna prowadzona przez Ojców Paulinów z krakowskiej Skałki. Pielgrzymi do Częstochowy szli pod hasłem: „Obudź nas do wiary, Matko!”.

 

Przewodnikiem w tym roku był o. Grzegorz Zakrzewski. Uczestniczyło w niej 220 pątników. Wzięły w niej udział również nasze siostry  s. Maria Płatek wraz z postulantkami Klaudią Surdel, Magdaleną Klimek i kandydatką Magdaleną Kosieniak oraz siostrami nowicjuszkami s. Anną Gruszewską i s. Klaudią Sochocką.

 

Pątnicy przeszli ok. 153 km. Po 5 dniach na pielgrzymim szlaku, 20 lipca w Godzinie Miłosierdzia weszliśmy na szczyt Jasnej Góry, gdzie o godzinie 19.30 przed Cudownym Obrazem Maryi spotkaliśmy się na wspólnej Eucharystii. Mszy Świętej przewodniczył o. Grzegorz, który w homilii nawiązał do treści rozważanych podczas pielgrzymowania:

 
Nasze życie jest podobne do rzeki, bo płynie. I płyniemy do domu Ojca, do morza Miłości, i żeby tam dopłynęło nasze życie potrzebujemy brzegów, które sprawią, że nasze życie będzie miało sens. Tymi brzegami są przykazania Boże, dwie tablice. Dzięki tym przykazaniom nasze życie nabiera sensu. One powodują to, że człowiek zaczyna myśleć, zastanawiać się, po co żyje, dla kogo żyje

 

 
(…)„Kiedy człowiek oddala się od Boga, odchodzi od Boga to traci brzegi, tak jak rzeka. Kiedy rzeka nie ma brzegów, rozlewa się, jak się rozlewa, to rodzą się bagna.  Kiedy człowiek pozbędzie się brzegów, które Bóg mu ustanowił, tworzy mu się bagno życia, i to bagno powoduje to, że człowiek się w nim tapla i topi się”. 

 

(…) „Nie dajmy się, bracia i siostry, po powrocie z pielgrzymki zalać błotem tego świata, nie dajmy się, żeby nasze serce stało się znowu błotem, bagnem, nieszczęściem. Maryja zaprasza dzisiaj was wszystkich drodzy pielgrzymi do tego, żebyście weszli we współpracę z łaską. Pielgrzymka jest tylko zaczynem do tego, żeby wejść w pracę nad sobą”

 

Wspólne pielgrzymowanie zakończyło się 21.07.2017 odmówionym Różańcem przed Obrazem Jasnogórskiej Pani, uczestnictwem w Eucharystii i odprawioną drogą krzyżową. Po wspólnym obiedzie pielgrzymi wrócili autokarami na Skałkę do Krakowa.