„Młodość to czas, by chcieć więcej”

W sobotę poprzedzającą uroczystość Zesłania Ducha Świętego  19 maja 2018 r. w ogrodach naszego domu na ul. Krakowska 15 w Dębicy odbył się Dębicki Festiwal Młodych. Zorganizowania tego wydarzenia podjęło się Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, Duszpasterstwem Młodzieżowo – Powołaniowym Zgromadzenia we współpracy z dębickimi parafiami. Propozycje do programu zgłaszali również młodzi z wolontariatu „Dobroć”.

 

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Dębicy, Zawady, Trzciany a także z Nowego Sącza, Stalowej Woli, Rudnika, Krakowa, Tuchowa, która przybyła z Siostrami z placówek. Podczas spotkania młodzież mogła posłuchać świadectw p. Macieja Syki, który próbuje ukazać sylwetkę bł. Edmunda Bojanowskiego jako człowieka na nasze czasy. Obecnie przygotowuje film fabularny pt Pewność ukazujący bł. Edmunda. Podczas spotkania świadectwo zaangażowania misyjnego i miłość do każdego człowieka w oparciu o życie śp. Heleny Kmieć zrelacjonowała p. Marta Trawińska  wolontariuszka Wolontariatu Misyjnego Salwator. Wolontariusze przygotowali także oprawę liturgii podczas Eucharystii przezywanej w naszej festiwalowej wspólnocie. 

 

 O trosce o czystość serca młodzież mogła usłyszeć od p. Patrycji Hurlak, aktorki, która zmieniła swoje życie dzięki bł. Karolinie. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na modlitwę, wieczernik z Maryją, Eucharystię, czas na sakrament pokuty i pojednania. Szczególnym czasem było żywe forum z ks. Bp. Andrzejem Jeżem, który spotkał się z młodzieżą, obdarował Pismem Świętym, a także odpowiedział na pytania młodych. Młodzież zebrana włączyła się w modlitwę za Synod w Rzymie poświęcony rozeznawaniu powołania. Czas spotkania był też okazją do wspólnego wielbienia Boga tańcem. W Lednickich rytmach prowadził młodzież p. Wodzirej Robert Frudziński wraz z grupą tancerzy na czele z  s. Barbarą Szeliga z Tuchowa. Natomiast śpiew podczas spotkania oprócz młodzieży dębickiej prowadziła schyla ze Stalowej Woli z s. Ewą Kitlińską, natomiast podczas wieczernika z Maryją Litanię śpiewała młodzież z Nowego Sącza z s. Beatą Waszkielewicz i ks. Marcinem Mastalskim. 

 

Po Eucharystii odbył się ewangelizacyjny koncert br. Łukasza Buksy „Projekt możesz więcej” oraz koncert zespołu SHADDAI.

 

 

Wielu młodych ma różne nękające ich serca pytania, aby je odnaleźć w sobie i móc je powiedzieć mogli spotkać się z różnymi grupami w tzw. Strefie Namiotów, gdzie obecni byli wolontariusze z wolontariatu misyjnego, stowarzyszenie Radość, Siostry Służebniczki, Ruch Czystych Serc, Młodzież ze szkolnego wolontariatu. Spotkanie było okazją do wyśpiewania, wytańczenia młodości. Bardzo wartościowe były krótkie odsłony teatralne ukazujące sylwetkę św. Stanisława Kostki ukazane przez młodzież z parafii św. Ducha i przez Grupę Safo z Dębicy.

 

Bł. Edmund pragnął, abyśmy szukały tej reszty jakiej ma nas nauczyć Duch Święty… może właśnie w tym czasie miało być to święto młodych. Oni sami dzielą się wrażeniami ze spotkania.

 

Festiwal oczami młodych….

  

Sylwia dzieli się wrażeniami:

„Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w Festiwalu w Dębicy. Szczególnie poruszyła mnie historia p. Patrycji Hurlak, która umiała zostawić tak dużo, aby zacząć pięknie żyć. Sama walczę o czyste serce. Wiem co to za bitwa. Wzruszyłam się też podczas Mszy świętej słysząc piosenkę Daj mi siłę, by w pełni życie przeżyć”.

Ewelina: 

„Super czas. Wspaniali ludzie. Lednickie rytmy. A najbardziej ucieszyłam się, że ktoś chce kręcić film o bł. Edmundzie Bojanowskim. To wspaniałą wiadomość bo ten człowiek to gigant. Bardzo podobało mi się też misyjne świadectwo o Helence. Kupiłam o niej książkę, z czego też się cieszę”.

Andżelika:

„Bardzo wartościowe spotkanie. Byłam w szoku że nasz ks. Biskup  lubi ciężko pracować i że ma pasje…a tak jeszcze to dobrzy goście zaproszeni. Koncert wieczorny wspaniały”.

Sebastian:

„Warto było przyjechać. Super świadectwa. Cieszę się, że mogłem porozmawiać przy spowiedzi świętej i mogłem przyjąć komunię świętą. Dawno nie byłem tak szczery. Wspaniałe tańce i w ogóle dobry klimat. Cieszę się, że ksiądz mnie zabrał, ze sobą. Super Marcin Hebda”.

Roksana: 

„Ciekawe wydarzenie, dobrze, że przeplatane tańcami. Super koncert br. Łukasza Buksy, świetnie śpiewała schola ze Stalowej Woli. Świadectwo Patrycji niesamowite i fajny pomysł z pytaniami do bp. Andrzeja Jeża. Świetny pokaz ogni na koniec”.

 

 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Księdza Biskupa Andrzeja Jeż, Starosty Powiatu Dębickiego oraz Burmistrza Miasta Dębica. 

 

s. M. Katarzyna Szulc