Lekcja Patriotyzmu na „5”

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Dębicy przedłużyły się dzięki wieczornicy i patriotycznej lekcji śpiewu zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego oraz Katolickie Centrum Edukacji „KANA”.

 

W niedzielę, 12 listopada 2017 roku o godzinie 15:00 w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy rozpoczęła się Wieczornica Patriotyczna „Bo na Chrystusa my poszli werbunek” poświęcona tematyce dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Po krótkim przywitaniu przez ks. Jana Krupę – proboszcza parafii, rozpoczęła się część artystyczna spotkania. Przedstawiony burzliwy okres w historii naszego kraju był jednym z ciekawszych odzwierciedleń wydarzeń tamtych dni. Organizatorzy poprowadzili przybyłych gości wierszem i piosenką od pięknej jesieni, przez smutne i trudne lata zaborów, aż do odzyskania niepodległości.

 

Krzyż i kontury Polski ustawione obok śpiewających przypominały, jak wiele zawdzięczamy opiece Matki Boskiej i samemu Bogu. Oprawa muzyczna w wykonaniu chóru składającego się blisko z 60 osób pozwoliła wdrożyć się w polskie pieśni i przygotować się do wspólnego śpiewania po zakończeniu wieczornicy. W przygotowanie uroczystości włączyły się dzieci z miejscowej Ochronki i Świetlicy prowadzonej przez Służebniczki, wolontariusze działający przy Stowarzyszeniu bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, rodzice i młodzież. Ich zaangażowanie pozwoliło stworzyć wspaniałe przedstawienie nakłaniające do wsłuchania się w przytaczane fragmenty historii oraz pozwoliło godnie oddać cześć zwycięzcom.

 

Bezpośrednio po Wieczornicy, około godziny 16:00 zgromadzeni udali się do ogrodu przy klasztorze Sióstr Służebniczek na I Dębicką Lekcję Śpiewu Patriotycznego „Wyśpiewajmy Razem Historię”.

 

Przed wejściem każdy z uczestników otrzymał śpiewnik opracowany przez dyrektora „KANY”- Macieja Małozięcia, zawierający treści niektórych pieśni patriotycznych i legionowych. W Lekcji uczestniczyło blisko 500 osób, co dla organizatorów było niemałym zaskoczeniem. Dębiczanie pokazali, że łączy ich szczere zainteresowanie historią oraz budowanie wartości na podstawie wiary i patriotyzmu.

 

Śpiewanie i tańce w wykonaniu Pawła Adamka wraz z siostrą Agnieszką Skrzypek i panią Agnieszką Augustynowicz stworzyły atmosferę pełną radości i niesamowitej jedności.

 

Na scenę udało się wywołać między innymi pana starostę powiatu dębickiego Andrzeja Regułę, burmistrza miasta Mariusza Szewczyka, reprezentantkę Strzelców oraz Matkę Generalną Służebniczek i proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej ks. Jana Krupę. Nawet Ci, którzy się opierali, w rezultacie również wzięli udział w wspólnej zabawie. Nauczyciele prowadzący lekcje, czyli Paweł Adamek i Agnieszka Augustynowicz, dali możliwość otrzymania oceny za wyśpiewanie danego utworu, co bardziej zachęcało do wysiłku.

 

Na zakończenie spotkania Siostry poczęstowały wszystkich uczestników spotkania pyszną grochówką i ciepłą herbatą, które pozwoliły się ogrzać.

 

GŁOSEM UCZESTNIKA

„Przyszłam tu, bo byłam ciekawa co nowego w naszym mieście można wymyślić. I warto robić tego więcej! Gdyby nie zimno, które namawiało do odwrotu to jestem pewna, że wszyscy bawiliby się co najmniej godzinę dłużej. Rewelacyjny pomysł i świetną sprawą się okazało zrobienie tego w naszej parafii. Kto by się spodziewał, ze taki tłum ludzi przyjdzie? Sam proboszcz mówił, że w auli w razie niepogody zmieściło by się 150 osób. Dobrze, że jednak nie padało i można było pomieścić wszystkich w ogrodzie u Sióstr. Przyznam szczerze, że nie znałam większości tych pieśni, więc gratuluję pomysłowości wykonania śpiewników. Myślę, że wszyscy tutaj stojący czy siedzący mogliby powiedzieć, że za rok przyjdzie nas dwukrotnie więcej, więc szykują się większe obchody już setnej rocznicy!”

 

Klaudia Wymysłowska

 

  Foto – Galeria

 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. Debica.tv , której dziękujemy za przygotowanie pięknej relacji.