JESTEM – Służebniczki z młodzieżą nad Jeziorem w Lednicy

Podczas XXII Spotkania Młodych na Polach Lednickich w szczególnym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski nie mogło zabraknąć duchowych córek bł. Edmunda Bojanowskiego zatroskanego o Ojczyznę – Matkę. 2 czerwca do początków Państwa Polskiego miejsca chrztu Polski z naszych wspólnot i parafii z Nowego Sącza, Gostynia, Lublina, Bochni, Solca Kujawskiego, Przyszowej, Tuchowa, Tarnowa i Dębicy z młodzieżą i duszpasterzami przyjechały Siostry z młodzieżą, aby wspólnie wyznać TY PANIE  JESTEŚ DROGĄ PRAWDĄ ŻYCIEM – ŚWIATA ODKUPICIEL . Pola Lednickie dla uczestników spotkania otworzyły się o g. 8.00, był wtedy czas na sakrament spowiedzi świętej, modlitwę w namiocie adoracji, spotkanie w namiocie powołań. W Godzinie Miłosierdzia młodzież powierzyła się Miłosiernemu Jezusowi wołając z głębi serc – miej miłosierdzie dla nas i świata całego.

 

W tym szczególnym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda uczestnicząc w spotkaniu obdarował uczestników flagą Polski i skierował słowo do uczestników. Jestem. I dziękuję wam za to, że wy jesteście – mówił prezydent RP Andrzej Duda. – Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku 2018 – roku 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest, jest razem, śpiewa pieśni, modli się, buduje wspólnotę, a nad nimi powiewają czerwono- białe sztandary. Bycie Prezydenta z młodzieżą było szczególną okazją do podziękowania młodym za ich budowanie Polski i wskazanie, że jej przyszłość to właśnie młodzi modlący się tak licznie na Lednickich Polach. Wzruszającym momentem było misterium obmywania sobie nawzajem nóg na wzór Chrystusa Sługi.

 

 Centralnym momentem spotkania była Eucharystia o g.20.00 przewodniczył abp Wojciech Polak, a homilie wygłosił, abp Grzegorz Ryś. W homilii podkreślił, że każdy z nas jest adresatem polecenia Jezusowego „Podnieś się i stań w środku”. – To znaczy w środku Kościoła. W centrum Kościoła ma stanąć człowiek. Ty masz stanąć. Chrystus chce żebyś stanął w środku Kościoła.Metropolita Łódzki  podkreślił, że kiedy Jezus mówi „Jestem przy tobie” to mówi „Kocham cię”. – Nie zatrzymuję się na tym, co z zewnątrz jest twoim problemem, tylko dochodzę do samego środka twojego wnętrza, tam gdzie ty naprawdę jesteś sobą, tam gdzie jest wszystko, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Ja to widzę, bo cię kocham. Nieraz nie widzimy tego. Widzimy tylko paragrafy, bo nie patrzymy sercem – powiedział abp. Ryś.

 

Inicjatorem spotkań nad Lednicą dla śp. o. Jana Góry był św. Jan Paweł II dlatego od lat ważnym momentem jest Godzina Jana Pawła II modlitwa przez Jego wstawiennictwo, a także przesłanie Papieża Franciszka. Przed północą Pola Lednickie wyciszyły się i rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowująca młodzież do aktu wyboru Chrystusa. Jak co roku symbolem tej deklaracji było przejście przez Bramę Rybę, które zakończyło lednickie spotkanie.

 

Od 2013 roku kiedy bł. Edmund nasz Założyciel był Patronem XVIII spotkania na Polach Lednickich jako Służebniczki włączamy się w przygotowania spotkania. s.Konrada wraz z s.Reginą służebniczką wielkopolską z młodzieżą spędzają tydzień na lednickich polach przygotowując spotkanie. Jak podkreślają organizatorzy ich posługa jest posługą jedności, wzajemnej służby pełna oddania taka służebniczkowska. S.Barbara Szeliga i s. Adamina Chmura podczas spotkania z młodzieżą włączyły się w grupę lednickich tancerzy. To radość, że Siostry na wzór bł. Edmunda Wielkopolanina jednoczą młodych i zapalają dobrem wskazując, że trzeba ofiarować samego siebie tym wszystkim, którzy nas potrzebują.

 

s. M. Katarzyna Szulc