Jeśli przyjmiesz Ducha już nigdy nie będziesz sam …

Jeśli przyjmiesz Ducha już nigdy nie będziesz sam! Abp Ryś do młodych

– refleksja o Kongresie Nowej Ewangelizacji.

 

 

W Domu Matki na Jasnej Górze w dniach 23-26 listopada odbywał się IV Kongres Nowej Ewangelizacji poświęcony sakramentowi Bierzmowania. Hasło „Bierzmowanie matura czy inicjacja chrześcijańska” trochę prowokujące zachęcało na długo przed przybyciem na Jasną Górę do refleksji. Zastanawiałam się co tam usłyszę i czy znajdę odpowiedź na pytanie, które bardzo często mi towarzyszy : jak posługiwać młodzieży i ukazywać im wiarę?  Jak prowadzić rekolekcje by wzbudzać w nich pragnienie otwarcie na się na dary Ducha Świętego?

 

W czasie tych dni przez wspólnotę modlitwy, uwielbienia i wspólnotę słuchania rekolekcyjnych nauk Abp Rysia oraz konferencje prelegentów, Pan przychodził z odpowiedzią. Po pierwsze Bóg pozwolił spotkać ludzi kapłanów, siostry zakonne, braci czy zatroskanych katechetów i animatorów wspólnot parafialnych. Oni podobnie przyjechali z nadzieją otrzymania wskazań, pomocy do służby młodzieży. Przewijało się w słowie przekazywanym nieustanne motywowanie do odkrywania więzi z Jezusem i otwarcie osobistego na działanie Ducha Świętego. Gościem kongresu był Abp Fisichella, który na co dzień przewodzi Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji. Prowadził konferencję zatytułowaną „Czym jest bierzmowanie w sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego”. Gościem i prelegentem był także : bp Marek Mendyk przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP. Gościem byli także  ks. dr Wojciech Węgrzyniak – rekolekcjonista, dr Szymon Grzelak – psycholog, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Praktyk i badacz zajmujący się młodzieżą od 25 lat. Ks. dr Krzysztof Guzowski – wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

Szczególnym wydarzeniem było sobotnie spotkanie z młodzieżą z archidiecezji Częstochowskiej w Hali Polonia. Spotkanie pt Strumienie wody żywej rozpoczęło się od koncertu zespołu Sąsiedzi, następnie świadectwem życia i obecności działania Ducha świętego podzielił się Jan Mela.  W konferencji skierowanej do młodzieży abp przekazał młodym:  

 

Nie da się kupić człowieka, nie da się kupić ludzkiej miłości, nie da się kupić Boga, nie da się kupić miłości Boga dla siebie.

 

Młodzież miała czas na sakrament pojednania i uwielbienie Jezusa. Na zakończenie czuwania wszyscy spotkaliśmy się przy Jezusowym ołtarzu. Eucharystii przewodniczył i podzielił się słowem  bp Adam Włodarczyk, bp pomocniczy archidiecezji katowickiej. Bp Adam opowiedział młodym o swojej drodze do poznania Jezusa drodze formacji Ruchu Światło – Życie. Kończąc homilię powiedział:

 

Staję przed wami jak żebrak, który znalazł chleb, którym jest Jezus, i tym chlebem, Jezusem, chcę się z wami podzielić. (…) Wołajmy więc o Ducha Świętego, a On na pewno na nas zstąpi!.

 

Spotkanie z młodzieżą przyniosło odpowiedź na moje pytania z jakimi przyjechałam na Kongres. Drogą do pomocy młodym w spotkaniu Jezusa jest modlitwa uwielbienia, zachęta do niej w naszych parafiach, w naszych wspólnotach podczas spotkań w ramach przygotowania do Bierzmowania czy podczas rekolekcji wielkopostnych w parafiach czy podczas dni skupień. Abp Ryś wołał do młodych : Boga nie da się kupić. Jego można tylko przyjąć. A ja w sercu słyszał wołanie młodych trzeba przyjąć takich jakimi są z ich historiami życia i pozwolić młodym którym służymy być młodymi. A towarzyszyć modlitwą, obecnością i świadectwem bo nauk mają bardzo dużo. A reszty jak wołał bł. Edmund Bojanowski Duch święty nauczy nas…

 

W Kongresie uczestniczyła s. M. Karoliana Buksa, s. M. Barbara Szeliga i s. M. Katarzyna Szulc.