IV Parafiada Diecezji Witebskiej w Orszy na Białorusi

W dniach od 11 do 13 sierpnia 2018 przebiegała Parafiada w mieście Orsza na Białorusi. Parafiada to spotkanie młodych ludzi mające na celu rozwój ich człowieczeństwa, zarówno duchowy, intelektualny jak i fizyczny. Dokonuje się on poprzez uczestnictwo w trzech dyscyplinach: 

 

1 . Świątynia (wspólna modlitwa, Eucharystia, przygotowanie liturgii, konferencje duchowe)

2 . Teatr ( przygotowanie inscenizacji, przedstawienie parafii, przygotowanie pantomimy)

3 . Sport ( konkursy: bieg, skoki w dal, tenis stołowy, pływanie, siatkówka, piłka nożna)

 

Parafiada na Białorusi odbyła się IV raz, ale w Polsce takie spotkania trwają już od bardzo wielu lat. W tym roku w lipcu w Warszawie miała miejsce 30 – Jubileuszowa Parafiada Dzieci i Młodzieży.

 

Temat tegorocznej Parafiady na Białorusi był następujący: „Kościół – naszą Rodziną”. W tym też kluczu poszczególne drużyny z różnych parafii przygotowywały inscenizacje, pantomimy i wszelkie zadania.

 

W tym roku w Parafiadzie w Orszy uczestniczyła także młodzież z Parafii Św. Andrzeja Apostoła z Łyntup na Białorusi i zajęła 1 MIEJSCE

 

Konkurencja była trudna, uczestniczyło prawie 90 młodych ludzi. Młodzi otrzymali medale, dyplomy i statuetki sportowe. Młodzież z Łyntup za zajęcie I miejsca weźmie udział w przyszłorocznej Międzynarodowej Parafiadzie w Warszawie i będzie miała możliwość wypoczywać 10 dni nad morzem lub w górach w Polsce. 

Na Parafiadzie młodzi nie tylko rywalizują o pierwsze miejsca w konkursach, ale nade wszystko trwają razem na modlitwie, uczą się pomagać sobie  wzajemnie podejmując różne posługi. Uczą się także jak przeżywać porażki i cieszyć z sukcesów innych.

Młodzi z Łyntup otrzymali kilka pierwszych miejsc: za inscenizację, za przedstawienie swojej parafii. Złote i srebrne medale w bieganiu i pływaniu. Pierwsze miejsce w konkursie pieśni maryjnej, a trzecie w grze w siatkówkę. Jury brało jednak pod uwagę nie tylko zdolności i wyjątkowe talenty, ale umiejętność i chęć pomagania w przeżywaniu Parafiady.

Wszystko to ujęte razem dało najlepszy wynik dla drużyny z Łyntup.

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar spotkania, wspólnej modlitwy, nowych przyjaźni i za I miejsce.

 

s.M. Lucyna Wąs