Holy Wins – Święty Zwycięża

W wieczór poprzedzający Uroczystość Wszystkich Świętych ulicami Dębicy przeszły całe rodziny: dzieci, młodzież, dorośli i starsi. Nie był to zwykły spacer, ale “Pochód Świętych”.

Uczestnicy, przebrani za swoich ulubionych patronów, nieśli relikwie wielu świętych i błogosławionych. Ze śpiewem na ustach  “każdy może być święty”  uczestnicy Dębickiego Pochodu zachęcali  spotykanych ludzi do refleksji nad tajemnicą świętości. W radosnym korowodzie nie zabrakło Patronów Polski: św. Wojciecha i Stanisława. Na ulicach miasta pojawiła się również: św. Jadwiga – Patronka Miasta, św. Jan Paweł II, bł. Edmund Bojanowski, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, św. Maksymilian Kolbe, święci Karmelu, św. O. Pio, bł. Karolina, św. Stanisław Papczyński, św. Rita i św. Charbel, św. Franciszek i Hiacynta, św. Maria Goretii, św. Jan Bosco,  św. Stanisław Kostka i wielu, wielu innych. Wielką radość dla wszystkich sprawił swoją obecnością wśród uczestników Pochodu św. Mikołaj, który obdarował obecnych słodkim upominkiem z Bożym Słowem. Radosny Pochód Świętych rozpoczął się modlitwą w parafii św. Jadwigi, a zakończył Eucharystią w kościele klasztornym. 

“Holi Wins” to odpowiedź na zagrożenie wynikające z coraz częściej obchodzonego w Polsce Halloween. Ten pogański obyczaj wywodzi się ze Szkocji, gdzie w Wigilię Wszystkich Świętych obchodzono święto boga śmierci Sanhaim. Zwyczaj ten, związany z datą 31.10, sięga dawnej tradycji i wierzeń związanych z magią i okultyzmem. Ludzie żyli wówczas w przekonaniu, że w ostatnią noc października duchy zmarłych odwiedzają ziemię i przybywają do swych chat w poszukiwaniu ciepłego schronienia.  Dla chrześcijan dzień 1 listopada to wspomnienie Wszystkich Świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak również czekających na nas w niebie.  

Ogromnie cieszy organizacja takich uroczystości, ponieważ przez Chrzest Święty wszyscy zostaliśmy wezwani do świętości, o czym nam Pochód przypomniał. 

s.M. Katarzyna Szulc