FILIPIŃSKIE I ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY NA ŚWIĘTEJ GÓRZE

W dniach 20-24 lipca 2016 r. w Gostyniu na Świętej Górze pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbywały się Filipińskie Dni Młodzieży. W bieżącym roku Dni Filipińskie były częścią Światowych Dni Młodzieży. Tutaj, oprócz grupy polskiej w liczbie 80 osób, obecna była młodzież francuska z Oratorium Księży Filipinów oraz młodzież z Kanady i Irlandii. W pierwszych dniach 20-22.07 młodzież uczestniczyła w Rekolekcjach „Nowe Życie”, prowadzone przez Grupę Nowa Ewangelizacja pod przewodnictwem ks. Pawła Bogdanowicza COr.

 

 

W rekolekcjach Nowe Życie uczestniczyła również s. Monika Mendyka ze wspólnoty gostyńskiej ochronkowej i s. Anna Gołdyn ze świętogórskiej wspólnoty. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia, każdego dnia sprawowana w innej parafii. W środę Świętogórska Bazylika rozbrzmiewała śpiewem i modlitwą prowadzoną w jęz. polskim, francuskim i angielskim oraz łacińskim. Po Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni na rekreację przy ognisku, gdzie nie zabrakło „polskiego jadła” – kiełbasy i bigosu, a także tańców. W czwartek Gostyńska Fara gościła młodzież na Eucharystii i koncercie uwielbienia. Natomiast w piątek parafia Świętego Ducha po Eucharystii włączyła wszystkich uczestników w nabożeństwo i piękny śpiew kanonów Taize. Ten czas to wielki dar od Pana obfitujący w doświadczenie piękna, młodości i jedności Kościoła. Nie przeszkadzała nam nieznajomość języka angielskiego, francuskiego czy innego, bo mogłyśmy się porozumiewać językiem życzliwości i miłości. Cała świętogórska wspólnota włączyła się w przeżywanie tych pięknych dni. Towarzyszyłyśmy modlitwą, ale nade wszystko dbałyśmy o pokarm dla ciała, przygotowując obiady i inne posiłki dla ok. 170 osób, a także zabezpieczając tych młodych ludzi w kanapki na podróżowanie po Gostyniu i archidiecezji. Tym, co łączyło wszystkich uczestników to jedna wiara, modlitwa, nade wszystko spotkania adoracyjne, a także taniec, który był ponad podziałami, a wyrażał on wielki entuzjazm i żywotność młodzieży.

 

 

Następne dni 23-24. 07. to wyjazd do Poznania i uczestnictwo w modlitwie, w zabawach, grach i koncertach. W sobotę młodzi ludzie, a wraz z nimi s. Anna Gołdyn i s. Monika Mendyka i s. Emilia Wieloch, przejechali do Poznania na tzw. ścieżki ewangelizacyjne, które docelowo prowadziły na Poznańską Cytadelę i koncert zakończony Koronką do Miłosierdzia Bożego prowadzoną przez siostry zakonne, a wśród nich była s. Joanna Włodarczyk z poznańskiej wspólnoty. Zwieńczeniem dni w diecezji było niedzielne spotkanie zorganizowane pod znakiem Chrztu Świętego. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i wyznanie wiary wszystkich uczestników zjednoczyło w jedną Rodzinę Kościoła świętego, która w duchu wdzięczności za własny chrzest wyruszyła w radosnej procesji na Cytadelę, by tam uczestniczyć nie tylko w koncercie i tańcach integracyjnych, ale nade wszystko w Eucharystii, której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, a po niej w eucharystycznej adoracji.

 

 

Podczas tych dni mogłyśmy doświadczyć wielkiej życzliwości i radości Młodego Kościoła. Było też wiele okazji, by powiedzieć o naszym Ojcu Edmundzie, o którego pytała młodzież szczególnie, ta zagraniczna. Młodzież cieszyła się z obecności Sióstr i wyrażała swoje zainteresowanie oraz wdzięczność.

 

 

W tych dniach przez Gostyńskie Wzgórze przeszło setki młodych ludzi z różnych stron świata; z Boliwii, szczególnie z La Paz, z Francji, Kanady, Irlandii, Hiszpanii, Afryki, z Zielonego Przylądka i inni anonimowi – wszyscy oni garnęli się do Matki w świętogórskim obrazie, do Tej, która wciąż wskazuje nam wszystkim na swojego Syna Jezusa, który ma Oblicze Miłosiernego Ojca.

 

 

Dziękujemy Bogu za ten młody, święty i katolicki Kościół, za świadectwo jedności, możliwość służenia i wspólnego uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą. Niech ich entuzjazm będzie dla nas nowym życiem wiary i radości doświadczania małych cudów codzienności oraz przygotuje nas na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i spotkanie z Ojcem Świętym w większym gronie, a więc z jeszcze większym entuzjazmem i radością.

 

 wspólnota sióstr ze Świętej Góry