FEDERACYJNE SPOTKANIE JUNIORATÓW 17 – 19 listopada 2017

Wiele razy, podczas lektury Dziennika bł. Edmunda Bojanowskiego, można napotkać takie słowa: „Byłem w kościele na prymarii i sumie”. Powtarzają się niemalże jak refren znanej piosenki. I prawie zawsze mówią o jednym – szczególnym i wyjątkowym miejscu – o Bazylice Matki Bożej Świętogórskiej w Gostyniu. Ta świątynia – tak bliska bł. Edmundowi już od czasów jego dzieciństwa –  w dniach od 17 – 19 listopada 2017 r stała się świadkiem niezwykłego wydarzenia. To tutaj, u stóp Świętogórskiej Róży Duchownej miało miejsce spotkanie pięćdziesięciu ośmiu sióstr juniorystek oraz  dziewięciu sióstr mistrzyń ze wszystkich czterech gałęzi Sióstr Służebniczek.  Pod okiem naszej drogiej Mamy, która czuwała również nad naszym Ojcem Założycielem, mogłyśmy wspólnie posilić swoje ciało i wzmocnić ducha.

 

Był to jednak dopiero pierwszy punkt naszego spotkania i trzeba było dalej ruszyć w drogę. Udałyśmy się do Jaszkowa, gdzie tak często zaglądał bł. Edmund, zatroskany o rozwój duchowy młodych sióstr. Mogłyśmy wspólnie prosić o wierność duchowi i charyzmatowi, które pozostawił nam Ojciec Założyciel.

 

Wieczorem dotarłyśmy do Lubonia, gdzie miała przebiegać dalsza część naszego spotkania.  Tutaj uczestniczyłyśmy w Eucharystii, której przewodniczył o. Piotr Kropisz SJ.

 

Ksiądz Piotr towarzyszył także w kolejnym dniu. Wygłosił do nas konferencję o prostocie Maryi, którą, jako Jej służebniczki, winniśmy odzwierciedlać w swoim codziennym życiu. Mogłyśmy też podzielić się między sobą naszymi spostrzeżeniami dotyczącymi charyzmatu naszych Zgromadzeń, który przecież otrzymałyśmy jako spuściznę tego samego Założyciela. Było to bardzo bogate i cenne doświadczenie, które pomogło zobaczyć naszą „jedność w różnorodności”. O. Piotr wskazał nam także, w jaki sposób możemy być dla siebie nawzajem pomocne, w odkrywaniu Pana Boga, jak słuchać zarówno siebie nawzajem, jak i tego, co podpowiada Duch Święty.

 

Nie brakło również czasu na wspólną rekreację i tańce.

 

Na koniec dnia czekało nas wyjątkowe spotkanie. Po procesji z lampionami i świecami wspólnie modliłyśmy się przy grobie Ojca Założyciela śpiewem Akatystu ku Jego czci, polecając wstawiennictwu błogosławionego Edmunda nasze Zgromadzenia, prosząc o wierność dla każdej siostry służebniczki.

 

Niedzielna Msza Święta była dla nas okazją, by podziękować za każde dobro otrzymane z ręki Pana, szczególnie to, które dokonało się podczas tych ostatnich dni. Po wspólnym śniadaniu nadszedł czas pożegnania i powrotu do domu, aby z nowym zapałem i gorliwością naśladować przykład prostego życia Maryi i za wstawiennictwem Ojca Założyciela coraz wierniej wypełniać wolę Bożą.

 

Wdzięczne jesteśmy Bogu i wszystkim ludziom, dzięki którym mogłyśmy przeżyć tak wspaniały, ubogacający czas!

 

s. Dorota Koperniak