Dzień Życia Konsekrowanego w Cochabamba i Tarija

10-02-2020 | Echo z misji

Podczas Eucharystii sprawowanej 2 lutego 2020 r. w katedrze w Cochabamba, wspólnie z pasterzami archidiecezji – biskupem ordynariuszem Mons. Oscar Aparicio i odpowiedzialnym za życie konsekrowane w diecezji biskupem Carlosem Curiel, siostry dziękowały Bogu za dar powołania i dar życia zakonnego dla Kościoła.

Mały Watykan

Jak wspomniał podczas homilii ksiądz biskup ordynariusz, Cochabamba ma „szczęście” być „małym Watykanem” ze względu na liczbę domów zakonnych obecnych na jej terenie. To jednak jest wyzwaniem dla wszystkich zgromadzeń, aby dar charyzmatu, który każde ze zgromadzeń otrzymało, włączyć w posługę Kościoła lokalnego – przypominał mam ksiądz biskup Carlos Curiel.


Mamy nieść Światłość świata tym którzy, Go nie znają albo znając Go, nie są świadkami tej Światłości.


Ten dzień wspólnej radości z otrzymanego daru powołania był także okazją do gorącej modlitwy o nowe powołania zakonne, szczególnie z diecezji w której siostry posługują.


Virginia Blanco – nowa błogosławiona?

Podczas tej Eucharystii oficjalnie zainaugurowano proces diecezjalny nad prawdopodobym cudem przez wstawiennictwo Czcigodnej Sługi Bożej Virginii Blanco. Virginia Blanco (1916 – 1990) urodziła się, żyła i mieszkała w Cochabamba. Posługiwała ofiarnie jako nauczycielka. Miejscowi zapamiętali ją jako osobę oddaną modlitwie, do której zachęcała innych organizując grupy modlitewne oraz poświęcała się wychowaniu dzieci, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. Papież Franciszek 22 stycznia 2015 roku podpisał dekret o heroiczności jej cnót. Przez jej wstawiennictwo modlono się, aby wszyscy konsekrowani przez sakrament chrztu świętego, mogli przynosić owoce świętości.

s. M. Agnella Grzenia (Cochabamba)

PS.

Jak poinformowała s. M. Liliana García, również w Tarija siostry wraz z przedstawicielami życia konsekrowanego z tamtej diecezji świętowali wspólnie ten dzień pod przewodnictwem pasterza diecezji Mons. Jorge Sadias.