Duszpasterstwo młodzieżowe – Boliwia – Tupiza

25-07-2018 | Echo z misji

Tupiza, to miejscowość w Boliwii, gdzie jako siostry Służebniczki Dębickie rozpoczęłyśmy nasza posługę misyjną w 1982 roku, w parafii, w której posługują Ojcowie Redemptoryści. Na przestrzeni tego czasu podejmowałyśmy różnorodne posługi na terenie parafii. Obecnie nadal prowadzimy Dom Dziecka, posługujemy jako katechetki w szkołach i w parafii, prowadzimy Internat dla dziewcząt z okolicznych wiosek, posługujemy w zakrystii i pośród grup parafialnych włączając się w duszpasterstwo młodzieży i dorosłych.

 

Siostra Honorina Cadima, posługująca obecnie w Tupiza, dzieli się z nami doświadczeniem udziału w OBOZIE POWOŁANIOWYM dla młodzieży.

 

Korzystając z ferii zimowych, które w Boliwii są od 2 do 14 lipca, duszpasterze ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów, jako odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieżowo –powołaniowe, zorganizowali obóz powołaniowy dla młodzieży z parafii redemptorystowskich. Obóz ten, którego hasło brzmiało Świadkowie Odkupiciela z misją solidarności w poranionym świecie” odbył się w dniach od 2 go do 7 go lipca, na terenie departamentu Santa Cruz w miejscowości Postervalle, należącej do parafii Vallegrande, obsługiwanej przez redemptorystów. Spotkanie zgromadziło około 200 młodzieży należącej do parafii; Tupiza, San Borja, Tarija, Santa Cruz, Cochabamba, Oruro i Vallegrande. Z parafii Tupiza uczestniczyło w obozie 46 osób, w tym 13 należących do Grupy Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

 

Z Tupiza do miejsca obozu jechaliśmy ciężarówką parafialną przez dwa dni, Po drodze mieliśmy odpoczynek w Omereque – Mataral, gdzie posługują także nasze siostry. Tam siostry przyjęły nas serdecznie i przygotowały dla wszystkich poczęstunek, który po całodniowej podroży chętnie i szybko został skonsumowany.

 

Podczas tygodniowego obozu odbywały się liczne zajęcia, „dla ducha i dla ciała”. Oprócz codziennej Eucharystii, Adoracji Najświętszego Sakramentu, były pogadanki formacyjne i tematyczne prace w grupach. Był czas na zawody, konkursy i podzielenie się własnymi uzdolnieniami podczas „Wieczoru Talentów”.

 

Czas ferii przeżywany w odmienny sposób, był dla uczestników okazją do zawiązania nowych przyjaźni, do refleksji nad własnym życiem, ale przede wszystkim okazją do umocnienia tej najważniejszej życiowej relacji – relacji z Jezusem.

 

s. M. Honorina Cadima, (Tupiza – Boliwia)