Dębicki Pochód Świętych i Aniołów

12-11-2019 | Warto przeczytać

W trosce o przekaz wiary – o ochronę wartości chrześcijańskich – już po raz kolejny w odbył się Dębicki Pochód Świętych i Aniołów.

Od kilku lat obserwujemy ogromny napływ do naszej Ojczyzny treści związanych z ideologią śmierci. Dotyka to szczególnie najmłodszego pokolenia, ale również starszych dzieci, młodzieży czy całych rodzin. Ogromne koncerny przed Uroczystością Wszystkich Świętych produkują ubrania z podobiznami diabła, trupów czy okropnie wyglądających postaci oraz różnych związanych z tym tematem akcesoriów. W tych dniach słodycze, napoje itp. są obklejone etykietami z podobizną diabła. Zastanawia i zatrważa zarazem fakt, kiedy widzimy, jak mama kupuje córce maskę czarownicy, a synowi maskę diabła. Obchodzone szumnie Halloween to święto szatana. W przedszkolach ustawiane są dynie, powstają nawet specjalne zajęcia pt. Święto Dyni i związane z tym zabawy halloweenowe. Ale czy to tylko zabawy? Zabawa ma cieszyć, wychowywać i formować człowieka od najmłodszych lat, a tymczasem ta proponowana przy okazji tzw. Halloween, ma straszyć. To wszystko prowadzi  do promowania kultury śmierci. Spotykamy się z rodzicami, którzy pytają co robić, kiedy dziecko nagle staje się agresywne, zagniewane i jednocześnie bardzo smutne. Ideologia śmierci wchodzi do naszych domów również przez reklamy, spotkania, zabawki, książki czy właśnie takie zabawy halloweenowe. Bo czymże jest Halloween jak nie wywoływaniem złych duchów? Może nie bezpośrednio, ale w jakimś stopniu tak, kiedy przebieramy się za trupy, zombie, czarownice i inne straszne postaci. Dzieci, zamiast rozwijać wiarę w dobro zaczynają wierzyć w magię i wróżby. Właśnie w trosce o przekaz wiary w tajemnicę świętych obcowania organizowane są już niemal w całej Polsce tzw. Pochody Świętych.

W dniu, kiedy wielu zaprasza na zabawę Halloween, katolicy przeżywają Holy Wins – Święty zwycięża! i organizują bale Wszystkich Świętych, Msze Święte, nabożeństwa czy choćby jak zorganizowany w Dębicy Pochód Świętych i Aniołów. Przygotowanie tego spotkania odbyło się, jak w poprzednich latach, przez wcześniejszą katechezę i poznanie sylwetki patrona, za którego dziecko będzie się przebierało. W Dębickim Pochodzie Świętych i Aniołów, który przeszedł ulicami miasta, szło wiele dzieci, młodzieży i całych rodzin. Nasze spotkanie rozpoczęło się modlitwą, której w swoich relikwiach, towarzyszyło wielu świętych i błogosławionych, których kanonizował św. Jan Paweł II. W radosnym Pochodzie, niosąc relikwie świętych patronów, uczestnicy wyszli z kościoła p.w. Św. Jadwigi i udali się do kościoła klasztornego, aby tam wziąć udział w uroczystej Eucharystii.

Bł. Ojciec Edmund Bojanowski uczy nas szacunku i modlitwy do świętych patronów. W swoim Dzienniku, pod datą 16 października 1853 r. tak napisał:

Byłem w kościele na Wielkim Nabożeństwie (sumie). Dziś jako w pierwszą niedzielę po świętej Jadwidze było wystawienie wszystkich relikwii w tutejszym klasztorze i podawanie ich do pocałowania. W trzecią niedzielę października wystawienie wszystkich znajdujących się w klasztorze relikwii i nabożeństwo do uczczenia tychże świętych.

s.M. Katarzyna Szulc