Czy dzieci potrafią jeszcze tak się bawić?

08-12-2019 | Warto przeczytać

„Odłączeni od prądu – naładowani radością” – to projekt stanowiący odpowiedź na współczesne zagrożenie uzależnia dzieci od cyberprzestrzeni.

Tak w skrócie można scharakteryzować projekt realizowany w ostatnich miesiącach przez Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego “Dobroć”.

Dlaczego?

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez Internetu jest prawie niemożliwe. Niepokojące jest jednak to, że coraz młodsze dzieci stają się uzależnione od kontaktu z cyberprzestrzenią jednocześnie tracąc umiejętność kreatywnego i relacyjnego spędzania czasu.

Dostrzeżenie tego problemu zaowocowało realizacją przez Stowarzyszenie projektu o zastanawiającym tytule “Odłączeni od prądu …”. Jego celem było zwrócenie uwagi jego uczestnikom, że to nie świat „elektronicznych gadżetów” itp. daje najwięcej radości. Dzięki otrzymanej wiedzy i narzędziom, osoby bezpośrednio i pośrednio uczestniczące w projekcie, przekonały się, że możliwe jest organizowanie dzieciom czasu wolnego bez elektronicznych zabawek, a przez to chronienie ich od cyberuzależnienia, tak bardzo negatywnie wpływającego na ich proces rozwojowy.

Jak?

W ramach projektu zrealizowano warsztaty dla wolontariuszy z zakresu prowadzenia Edmundowych zabaw bez prądu oraz trzy integracyjne spotkania dla dzieci. Podczas każdego z nich uczestnicy mogli poznać wartość kreatywnego spędzania wolnego czasu angażując się w zabawy konstrukcyjne, edukacyjne, naśladowcze, ruchowe i manualne. Ponadto:

  • podczas pierwszego spotkania uczestnicy spotkali się z p. Ireneuszem Krosnym, który udowodnił im, że nie potrzeba elektronicznych zabawek, aby “śmiać się do rozpuku”;
  • na kolejne spotkanie zaproszony został wodzirej, który przeprowadził zabawę andrzejkową ośmielając do tańca nawet największych „stoików”;
  • a podczas ostatniego spotkania został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszą zabawę bez prądu, która wywołała więcej emocji niż … przypuszczano!

Na tym jednak nie koniec. Uczestnicy działań realizowanych w ramach projektu, a zatem dzieci z Dębicy i okolic, zostali zaproszeni do udziału w konkursie na najlepszą prezentację „Zabawy bez prądu”. W jego efekcie powstało ponad 70 prac plastycznych.

Z jakim zainteresowaniem?

Zainteresowanie projektem było na tyle duże, że uczestniczyło w nim o prawie 1/3 więcej osób zakładali organizatorzy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć uczestników niebezpośrednich. Byli nimi rodzice i opiekunowie dzieci. Jak usłyszeliśmy od przedstawicieli Stowarzyszenia


za realizację projektu otrzymaliśmy od nich ogromną wdzięczność. Dostrzegli oni bowiem naszą troskę i starania, by dzieci lokalnej społeczności nie zmarnowały czasu swojego rozwoju zbyt dużo czasu poświęcając elektronicznym gadżetom. I to nas bardzo cieszy, bo istotnie poprzez odpowiednie wychowanie, również przez zabawę, pragniemy wspomagać dzieci w rozwijaniu ich talentów. Wierzymy, że w ten sposób przyczyniamy się do formowania przyszłych liderów społeczności. Mamy świadomość, że do osiągnięcia tego celu, konieczne jest, aby już od najmłodszych lat tworzyć dzieciom klimat do kreatywnego myślenia, twórczego działania i kształtowania w sobie cech potrzebnych do współpracy dlatego chętnie realizujemy takie projekty jak „Odłączeni od prądu – naładowani radością”.


APEL STOWARZYSZENIA:

Czynimy dużo ale z Twoją pomocą będziemy mogli czynić jeszcze więcej! KLIKNIJ

Galeria Stowarzyszenia na FLICKR

Edmundowe zabawy bez prądu - spotkanie #1 (14)
Edmundowe zabawy bez prądu – spotkanie #1
Zabawy bez prądu - spotkanie #2 (1)
Edmundowe zabawy bez prądu – spotkanie #2

s. Monika Duda

Projekt:

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gmina Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A.