“Chrystus w sercu rodziny i rodzina w sercu Chrystusa” – spotkanie formacyjne dla Rodzin w Boliwii

Siostra Luz Marina Ocaña, posługująca jako katechetka w Zespole Szkól im Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, w Cochabamba- Boliwia, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich, dzieli się z nami swoja ewangelizacyjna posługą;

 

SPOTKANIA Z RODZINAMI W RAMACH PROGRAMU FORMACYJNEGO W  SZKOLE im. BŁOGOSŁAWIONEGO EDMUNDA BOJANOWSKIEGO

 

To już kolejny rok w którym poprzez  spotkania formacyjno – integracyjne (Convivencias) spotykamy się  z  rodzinami uczniów uczęszczających do naszej szkoły Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Jedna z motywacji tej inicjatywy było to, że spotykałyśmy się  w  klasach ze smutnymi dziećmi i nastolatkami, porzuconymi, bez motywacji do nauki i walki o bycie kimś w życiu. Chcę powiedzieć, że wśród rodziców dzieci i młodzieży naszej szkoły jest wiele rozpadających się rodzin, z różnych powodów jedna z nich jest praca. Ona też jest pretekstem do zaniedbywania dzieci i poświęcania mniej czasu dla swojej rodziny; także migracja w poszukiwaniu pracy … gdzie wielu uczniów pozostaje pod opieka wujków, dziadków lub tylko jednego z rodziców …    

          

W przeprowadzaniu tych spotkań pomaga nam Pan Gonzalo – psychopedagog z wykształcenia i Szkolni Liderzy (jest to grupa uczniów która przygotowujemy osobno do pracy ewangelizacyjnej wśród swoich rówieśników). Mottem naszych tegorocznych spotkań  było;  “Chrystus w sercu rodziny i rodzina w sercu Chrystusa” Celem naszych spotkań jest ciągle uświadamianie rodzicom, że rodzina jest podstawa dla integralnego wychowania ich dzieci, także pragniemy stworzyć przestrzeń do refleksji i wyzwania dla rodzin sprawiając, że zdecydują się pogłębiony dialog z rodzina i w ten sposób poprawią niektóre aspekty ich wzajemnego współżycia.               

 

Spotkania trwały od godziny 8: 00 do 16: 30; Zaczynało się od zapisu, aby podzielić uczestników na 6 grup z których każda była identyfikowana przez dzień tygodnia zgodnie z duchowością nauczaną przez E. Bojanowskiego; Poniedziałek -Opatrzność Boża, wtorek – Anioł Stróż, środa – św. Józef, czwartek – Eucharystia, piątek – Pasja Chrystusa i Sobota – Matka Boża. We współpracy z profesorami i szkolnymi Liderami, uczono każdą grupę krótkiej piosenki odnoszącej się do każdego dnia tygodnia, aby później każda grupa przedstawiała się poprzez śpiewaną piosenkę. Następnie z rodzicami odbywały się warsztaty szkoleniowo -refleksyjne na wyżej wymienione tematy, a ich dzieci ze szkolnymi Liderami uczestniczyły w zabawach i małych warsztatach także na temat wartości rodziny. W południe celebrowano Eucharystię z udziałem wszystkich; potem rodzinny obiad i po obiedzie odbywały się zawody z udziałem rodziców i dzieci. Przeprowadzanie tych spotkań zaczęło się w niedzielę, 4 marca, z rodzinami przedszkolaków i zakończyło się w niedzielę 10 czerwca, z rodzicami uczniów klas maturalnych. Wymaga wiele wysiłku przygotowanie i przeprowadzenie tych spotkań, jako ze w sumie w szkole są 54 klasy. Oczywiście na  spotkania jeszcze nie przychodzą wszyscy rodzice, ale mamy satysfakcje ze w tym roku uczestniczyło w nich ok 70 % rodziców.  Przeciętna frekwencja na spotkaniach wynosiła ok 170 osób.              

 

Z radością mogę uznać, że ta posługa była owocna, ponieważ wielu rodziców wyraziło swoją radość i podziękowanie mówiąc;

 

Co byłoby z nami gdyby tu was (sióstr) nie było”. Dziękowali za to ze mogli spędzić czas ze swoja Rodzina w inny  sposób, przyswoić sobie nowe wiadomości i relaksować się  poprzez gry, zabawy i zawody.         

      

Dziękuję  Zgromadzeniu za pomoc i  modlitwę, ponieważ dzisiaj rodziny przeżywają różne problemy, które jak to doświadczamy najbardziej, dotykają dzieci i młodzież, z którymi codziennie pracujemy. 

 

s.M. Luz Marina Ocaña

służebniczka dębicka

(tlumaczenie s. M. Agnella Grzenia)