Bal Świętych w Kopenhadze

Przy Parafii św. Anny w Kopenhadze razem z duńską grupą młodych katolików, tzw. Kool Kirke i przy współpracy z rodzicami, postanowiliśmy urządzić Bal Świętych dla wszystkich grup narodowościowych. Wszyscy byli zaproszeni, aby ubrać się na biało, zarówno dzieci jak też i dorośli, by utworzyć jako Orszak biały wokół Tronu Bożego Baranka.

 

Siostry prowadzące: s. Miriam, elżbietanka i s. Terezja, służebniczka dębicka, razem z dziećmi, aniołami i świętymi  weszły w uroczystej procesji do kościoła podczas śpiewu „Biały orszak świętych  zdąża do tronu Boga…” Był to bardzo długi orszak, tak że robił wrażenie Nieba, jak to określili parafianie. W procesji była Święta Rodzina, św. Piotr z kluczem do bramy nieba, św. Elżbieta i bł. Edmund Bojanowski.

 

Po Mszy świętej wszyscy przeszli do sali widowiskowej. Ponieważ gospodarzami tego balu były siostry z dwóch zgromadzeń zakonnych, dlatego była okazja, aby przybliżyć postać zarówno św. Elżbiety jak też bł. Edmunda Bojanowskiego. Święci opowiadali o sobie, a dzieci miały zgadnąć ich imię. Była zabawa, dzieci przechodziły przez bramę do Nieba, św. Elżbieta rozdawała chleb i ciastka, a bł. Edmund rozdawał dzieciom wisienki. Wszyscy witali się serdecznie ze świętymi. Było radośnie i zabawnie.

 

W ten sposób chcieliśmy podkreślić miłość Boga do nas oraz zachęcić do tego, by dzielić tą miłością z innymi.

 

Był poczęstunek, rodzice przynieśli różne smakołyki i napoje dla dzieci. Frekwencja była zaskakująca. Zgłosiło się ponad 100 osób a przyszło 150. 6 dorosłych pań przebrało się za anioły i miały pod opieką mniejszą grupę dzieci, którą prowadziły w procesji, opiekowały się nimi przez cały czas, jak Anioł Stróż opiekuje się nami. Atmosfera tego świętowania była bardzo rodzinna – tworzyliśmy jedną rodzinę Bożą, która radowała się w Panu , wychwalając Imię Pana w zabawach i piosenkach religijnych.

 

s. M. Terezja Piękoś