… aby Maryja była bardziej znana, kochana i naśladowana

30-11-2018 | Echo z misji

W dniach od 18 do 25 listopada 2018 r. zostałyśmy obdarowane przywilejem uczestniczenia w misji przygotowującej wspólnoty wiejskie parafii Tupiza do pielgrzymki ku czci patronki Tupiza czczonej jako Virgen de Remedios.

 

W posłudze tej uczestniczyło 25 misjonarzy: Ojcowie Redemptoryści, siostry zakonne z czterech różnych zgromadzeń i polskie wolontariuszki posługujące w Tupiza i Cochabamba. Z naszego zgromadzenia uczestniczyła s. M. Agnella Grzenia, s. M. Liliana Garcia i s. M. Honorina Cadima. Wszyscy misjonarze tworzyli 6 grup misyjnych, a każda miała za zadanie odwiedzić w ciągu tego tygodnia od 8 do 13 wspólnot na wyznaczonym terenie. Podczas odwiedzin naszym zadaniem było spotkać się z rodzinami w ich domach i w pracy. Mieliśmy również zorganizować spotkanie z dziećmi i młodzieżą we wszystkich szkołach. Celem tych spotkań była wspólna modlitwa, zachęcanie mieszkańców do udziału we wspólnym pielgrzymowaniu do Sanktuarium Virgen de Remedios. Mówiliśmy także o znaczeniu pielgrzymki, a poprzez krótkie katechezy staraliśmy się przybliżać życie Maryi i i podstawowe formy pobożności ku Niej.

 

W tym samym czasie inna grupa misyjna posługiwała w samym Sanktuarium podczas nowenny ku czci Virgen de Remedios. Wspólna pielgrzymka była zaplanowana na sobotnią noc 24/25 listopada; każda z grup miała przejść pieszo od 16 do 25 km – w zależności od wyznaczonego dla każdej strefy punktu spotkania. Sam czas pielgrzymki był bardzo wzruszający, kiedy to zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe, jak i matki z małymi dziećmi kroczyły z ochotą, ze śpiewem i modlitwą na ustach, a w samym Sanktuarium od drzwi wejściowych już na klęczkach zbliżali się do Maryi.

Ta posługa nie była dla nas łatwa, bo wymagała zmierzenia się z trudnym klimatem górskim, w upalnym słońcu, z pokonywaniem pieszo dużych odległości między domami, ale zarazem był to czas, w którym doświadczyliśmy, że to sama Maryja wybrała ten czas, abyśmy jak Ona, która poszła do Elżbiety posługując w jej codziennych potrzebach – odwiedzili mieszkańców tych wiosek, posłuchali ich radości i problemów, pocieszyli osoby samotne, modlili się z chorymi. Ludzie w swej prostocie przyjmowali nas bardzo chętnie, dziękowali za to, że „Kościół wychodzi do nich”, dzielili się z nami tym, czym mogli, a przede wszystkim przyjęli zaproszenie do odnowienia swojej wiary i miłości do Maryi poprzez liczne uczestnictwo w pielgrzymce.

 

 

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia sprawowana przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem Bpa Ricardo Centellas, ordynariusza diecezji Potosi. Po Mszy św wszyscy misjonarze zostali obdarowani typowymi dla tego regionu kapeluszami, poncho i aguayo.

 

Przez wstawiennictwo Maryi Virgen de Remedios prosimy, aby wiara tych prostych ludzi była nadal żywa i dawała owoce w ich codziennym, niełatwym życiu.

 

s. M. Agnella Grzenia (Tupiza – BOLIVIA)