400 rocznica pierwszej Procesji Bożego Ciała w Villa Oropeza

22-06-2019 | Echo z misji

W bieżącym roku Uroczystość Bożego Ciała w Cochabamba miała szczególny wymiar jako że obchodzona była 400 rocznica pierwszej Procesji Bożego Ciała w Villa Oropeza – dziś miasto Cochabamba. Uroczystej Mszy Św. w katedrze metropolitarnej przewodniczył ks. Arcybiskup Cochabamba Mons Oscar Aparicio. Wśród obecnych wiernych byli przedstawiciele władz miejskich, władz wojewódzkich i wojska oraz młodzież z wielu szkól miasta.Podczas homilii ks. Arcybiskup nawiązał min do czytanego w tym dniu Listu Św. Pawła do Koryntian:

Ja, bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem(..)” (1Kor 11,23), i powiedział „jesteśmy uprzywilejowanymi dziedzicami tej tradycji, która nam została przekazana, stad jesteśmy wezwani, aby codziennie żyć Eucharystia i jej duchem. Niech ta Uroczystość nie pozostanie tylko na wymiarze artystycznym i kulturalnym” 

Wezwał też obecnych przedstawicieli władzy, aby w tym duchu – dając swoje „piec chlebów i dwie ryby” troszczyli się o potrzebujących.

Podczas składania darów przedstawiciele młodzieży szkolnej złożyli kosze żywności dla osób otaczanych opieka przez kościelne organizacje charytatywne.

Po Mszy Św. odbyła się uroczysta procesja ulicami miasta do przygotowanych ołtarzy. Ulice zostały usłane tradycyjnymi dywanami przygotowanymi przez młodzież szkolna i instytucje, dywany te zostały przygotowane z kwiatów, barwionych trocin i innych dostępnych materiałów.

Po zakończonej procesji i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, ks. Arcybiskup poświecił kosze z chlebem y typowymi „obwarzankami cochabambijskimi”, które zostały rozdzielone wśród wiernych, jako wyraz troski Jezusa o potrzebujących.


s. M. Agnella Grzenia

Cochabamba – BoliviaSolemnidad de Corpus Cristi