Pielgrzymowanie w klimacie Roku Miłosierdzia i ŚDM

Różnica między pielgrzymką a wycieczką jest taka, że pielgrzymka kończy się spotkaniem, z Tym, który przez całą naszą drogę nas wyczekiwał…

(insp.)

 

1 maja 2016 r., już po raz XXXI wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak z Tarnowa do Tuchowa – do Sanktuarium Matki Bożej. To już taka nasza tradycyjna “majówka w drodze”. Wraz z nami pielgrzymują dzieci, młodzież, członkowie Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego i każdy kto tylko pragnie razem z nami modlić się w intencji nowych powołań do życia konsekrowanego.

W tym roku pielgrzymowaliśmy w klimacie przezywanego Roku Miłosierdzia oraz zbliżających się wielkimi krokami Światowych Dni Młodzieży.

 

W czasie drogi, nasz duchowy przewodnik ks. Grzegorz Piekarz, podzielił się doświadczeniem miłosierdzia w swoim życiu oraz przypomniał wszystkim prośby i obietnice skierowane do św. s. Faustyny. Niewątpliwie każdy z nas – pątników potrzebował jeszcze raz usłyszeć krzepiące słowa o Miłosierdziu Bożym, ponieważ panująca w czasie konferencji atmosfera wyciszenia i skupienia aż zwracała na siebie uwagę.

 

Z kolei o mających się odbyć już za niespełna trzy miesiące Światowych Dniach Młodzieży przypominał nam odśpiewywany przez rożne grupy animacyjne hymn “Błogosławieni …” oraz powiewające nad naszymi głowami niesione przez wolontariuszki Spotkania Młodych flagi ŚDM.

 

W czasie drogi nie zabrakło również modlitwy różańcowej, radosnych śpiewów oraz czasu “dla siostry i brata”, podczas którego nawiązywaliśmy nowe znajomości – a było kogo poznawać. W tym roku nasza pielgrzymka liczyła 469 osób (w tym prawie 70 Służebniczek) przybyłych z całej Polski: od Krościenka Nad Dunajcem po Szczecin.

 

Pan Bóg dał nam piękną pogodę chociaż na trasie, która wiedzie przez górzyste tereny leśne, odczuwaliśmy skutki wcześniejszych opadów. Ku radości najmłodszych pątników dość często przedzieraliśmy się przez błotne obszary, co było okazją do przypomnienia sobie, że

 

ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia
(Mt 7, 13-14)

 

Jednak, dzięki w wzajemnej życzliwości i pomocy, towarzysząca nam Służba Maltańska, chociaż czujna i gotowa do niesienia pomocy, nie miała z nami większych kłopotów.

 

W takim klimacie dotarliśmy do Matki Bożej. Na Tuchowskim wzgórzu powitał i przeprowadził nas przez Bramę Miłosierdzia o. Bogusław Augustowski CSsR – kustosz Sanktuarium.

 

Punktem centralnym naszego pielgrzymowania była oczywiście uroczysta Eucharystia, w której wzięła udział również s. M. Maksymilla Pliszka – Przełożona Generalna naszego Zgromadzenia oraz wiele innych osób, które z różnych powodów nie mogli pielgrzymować pieszo.

 

Z ten piękny czas Bogu niech będą dzięki.

 

s. M. Monika Duda