Dzieci z Oratorium w Łyntupach u Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie

11 maja 2017 roku dziewczęta z koła tanecznego „Tęcza”, działającego przy  Parafialnym Oratorium w Łyntupach na Białorusi wraz z s. Lucyną wyjechały do Szumilina, by uwielbiać Boga w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie oraz modlić się na różańcu w intencjach polecanych przez Maryję.

 

Wyruszyłyśmy pociągiem już w czwartek wieczór i dotarłyśmy do Witebska w piątek rano. Tam korzystałyśmy z gościnności naszych Sióstr Służebniczek s. M Antonii Tarnowskiej i s. M. Marzeny Wielgus. Po południu wzięłyśmy udział w koncercie w Domu Starców, gdzie posługuje s. M Antonia. Dzieci z Parafii św. Antoniego z Witebska wraz z s. Marzeną pokazały scenkę – pantomimę paschalną, a dziewczęta zaprezentowały tańce. Wieczorem uczestniczyłyśmy we Mszy Św. i nabożeństwie majowym w Parafii św. Antoniego Padewskiego w Witebsku.

 

Rano 13 maja 2017 r. wraz z s. Marzeną i wszystkimi dziećmi wyruszyliśmy do Szumilina. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 – powitaniem Nuncjusza Apostolskiego na Białorusi Arcybiskupa Gabara Pinter. O 12.00 była Msza św. koncelebrowana przez prawie 100 kapłanów Diecezji Witebskiej. Ksiądz Nuncjusz wygłosił kazanie w języku białoruskim. Po Mszy Św. wszyscy wyruszyli w procesji różańcowej, podczas której była niesiona figura Matki Bożej Fatimskiej. Na główne uroczystości dotarli także Proboszczowie naszych Parafii: ks. Paweł Knurek i ks. Mieczysław Barok oraz s. M. Rozanna i s. M Antonia Tarnowska.

 

Po tak bogatej uczcie duchowej pielgrzymi zostali zaproszeni na agapę, gdzie każdy mógł posilić się obiadem. Odbył się również koncert, podczas którego grupa taneczna z Łyntup zaprezentowała swoje tańce. Występ bardzo wszystkim się spodobał nie brakło życzliwych słów i zaproszenia do ponownego wyjścia na scenę.

 

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar Maryi, wspaniałą pielgrzymkę i wszystkich życzliwych ludzi, dzięki którym mogliśmy pięknie spędzić tych kilka dni.

 

s. M. Lucyna Wąs (Białoruś)