Diecezjalne spotkanie młodych

Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny Łk 1,49

 Ponownie jesteśmy w drodze – tak rozpoczął Orędzie na XXXII Światowy Dzień Młodzieży Papież Franciszek. Po wspaniałym czasie spotkania w Krakowie młodzi na świecie ruszyli w kolejną drogę, dając świadectwo, że nie chcą być społeczeństwem kanapowym. Kolejnym krokiem do Panamy są diecezjalne spotkania młodych ze swoim Pasterzem Diecezji, które odbyły się w Niedziele Palmową.

 

Ojciec św. wskazał w Orędziu na Maryję, młodą niewiastę z Nazaretu. Zapragnął, abyśmy zastanowili się nad Jej wiarą, kiedy w Magnificat powiedziała „ Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Jak zaznaczył Papież Franciszek droga do domu Elżbiety jest długa; około 150 kilometrów. Ale młoda dziewczyna z Nazaretu , pobudzona Duchem Świętym, nie znała przeszkód. Z pewnością dni spędzone w drodze pomogły Jej rozważyć cudowne wydarzenie, w którym uczestniczyła. Tak też dzieje się z nami – pisze Papież Franciszek, gdy wyruszamy w pielgrzymce: po drodze przychodzą nam myśli wydarzenia życia i możemy odkryć ich znaczenie oraz pogłębić nasze powołanie, ujawniające się następnie w spotkaniu z Bogiem i w służbie dla innych. Ojciec święty wskazał, że Maryja nieco starsza od nastolatków w Magnificat wypowiada uwielbienie dla swego ludu, dla jego historii. Czego nas uczy? Bycie młodym nie oznacza oddzielenia od przeszłości. Papież wskazał, że młodzi mogą dokonać wielkich rzeczy, podejmować wielkie obowiązki, jeśli rozpoznają miłosierne i wszechmocne działanie Boga w życiu.

 

W Tarnowie odbył się VIII Synaj Młodych. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą uwielbienia w hali sportowej. Modlitwie przewodniczył pochodzący z diecezji ks. Michał Olszewski SCJ, który podzielił się świadectwem swojego odkrywania, poszukiwania powołania. Ważnym dla młodych było osobiste świadectwo wiary aktora Macieja Musiała, który nie wstydzi się Jezusa, modli się choć też jasno mówi jak bardzo trzeba walczyć o wiarę w młodym życiu. W hali miało też miejsce spotkanie z bp Andrzejem Jeżem, który zachęcał młodych do entuzjazmu wiary, ukazując misyjny zapał i życie ewangelią misjonarki śp Heleny Kmieć. Młodość pragnie się dzielić dlatego młodzi mieli okazję wesprzeć akcję Caritas „Dobro na wagę złotówki” zainicjowaną przez młodzież ze Szkolnych Kół Caritas przeznaczoną dla młodych.  Z Pasterzem Diecezji Młodzi z Palmami ruszyli w procesję wielbiąc Pana, wsłuchując się w słowo ks. Stanisława Kłyś mówiące o tytułach Jezusa : Mesjasza, Syna Dawidowego, Syna Człowieczego, Syna Bożego, Zbawiciela, Pana. Młodzież przybyła ze swoimi duszpasterzami, a także z Siostrami Służebniczkami z Tarnowa, Dębicy, Krościenka, Nowego Sącza. W spotkaniu młodych diecezji brały też udział nasze najmłodsze  kandydatki, postulantki wraz z s.Mistrzyni Marią Płatek. Diecezjalne obchody święta młodych zakończyły się w Kościele bł. Karoliny Patronki Młodych wspólną Eucharystią zakończona posłaniem młodych.

 

s.M.Katarzyna Szulc